Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Söyleşi 26/5/2009 / 10:47

Seyfe Gölü'nün doluluk oranı yüzde 90'lara ulaştı

 

Bir zamanlar nesli tükenmekle karşı karşıya kalan flamingolarla birlikte 187 civarında kuş türünün barındığı
Bir zamanlar nesli tükenmekle karşı karşıya kalan flamingolarla birlikte 187 civarında kuş türünün barındığı, 1990 yılında Tabiat Koruma Alanı olarak ilan edilen, çevresinde eski Tunç Çağı'nın izlerini taşıyan 20 höyük ve tümülüsün bulunması nedeniyle de Birinci Derecede Doğal Sit Alanı olarak belirlenen ve son yıllardaki küresel ısınmanın da etkisiyle yanlış sulama yöntemleri ve Devlet Su İşleri tarafından açılan drenaj kanalları nedeniyle kuruyan Seyfe Gölü'nün doluluk oranının geçen yıllara oranla bu sene yağmurun fazla yağması dolayısıyla yüzde 90'lara ulaştığı bildirildi.
Ülke genelinde de geçen yıllara oranla bu sene yağmurların fazla yağması dolayısıyla göllerde ve barajlarda doluluk oranlarının arttığı bildirilirken, 13 Mayıs Çarşamba günü Seyfe Gölü'nde Devlet Su İşleri (DSİ) 122. Şube Müdürü Ahmet Gömcü, DSİ İnşaat Teknisyeni Muzaffer Şimşek ve İdari İşler Şefi Ayşe Akkuş ile birlikte Kırşehir Kültür, Sanat, Çevre Tanıtma ve Koruma Derneği (KIR-ÇED) Başkanı Mustafa Bağ ve Seyfe Gölü Ekoloji Koruma, Yaşatma ve Tanıtım Derneği (SEY-GED) Başkanı Ömer Çetiner, gölün son durumu ve doluluk oranı ile ilgili incelemelerde bulundular.
Televizyonumuz haber ekibinin de eşlik ettiği gezide, yapılan incelemeler sonucunda heyet Seyfe Gölü'nü besleyen üçüncü pınar olarak adlandırılan Malya kısmından göle su takviyesinin yapıldığını gözlemledi.
 İnceleme gezisinde göle su takviyesi yapılan Malya kapaklarının olduğu yerde heyete bilgiler veren DSİ 122. Şube Müdürü Ahmet Gömcü, “Bazlamaç’tan gelen kanalımızın şu anda göle su ilettiğini görüyoruz. Göle suyu ileten tek kanalımız budur. Bu kanal vasıtasıyla güneyde göle su takviyesi yapılmaktadır” dedi.
Kuraklık tehlikesi yaşayan ve yeniden eski durumuna ulaşmasını sağlamak amacıyla değişik proje çalışmalarının da yürütüldüğü, birinci derece doğal SİT alanı olan, kültürel açıdan da önemli bir yere sahip 7 bin 800 hektarlık Seyfe Gölü'nde yapılan incelemeler sonucunda Seyfe Gölü'nü besleyen üçüncü pınar olan Malya kısmının 1960'lı yıllarda yüzey sularının tarlaya zarar vermemesi amacıyla DSİ tarafından göle tahliyesi için açılmış bir kanal olduğunu belirten KIR-ÇED Başkanı Mustafa Bağ da haber ekibine yaptığı açıklamada, civar köy halkının Seyfe Gölü'nü tekrar istedikleri yönünde talepte bulunduklarını, ancak bu alanda üretim yapan çiftçiler tarafından kanallardaki suyun bentlerle kapatılarak Seyfe Gölü'ne akmasını engellediklerine dikkat çekerek, "Bugün Kırşehir DSİ Şube Müdürü Ahmet Bey bizi Seyfe'yle ilgili bir su ve suların hareketi ile ilgili ve yağışların sonucu oluşumları izlemek için getirdiler. Bu geldiğimiz kanal, 1960'lı yıllarda yüzey sularının tarlaya zarar vermemesi amacıyla DSİ tarafından göle tahliyesi için açılmış bir kanal. Geçen yılda bu kanalda su vardı, ama köylüler tarafından önüne toprak yığılarak bir yerde yasal keson kuyu haline getirilmiş. Hatta bunun ilerisi noktalarda da bu bentler var. Bir şekilde çiftçi tarafından suyun kesildiğini ve akmasının engellendiğinin örneği var. Aslında bunların açılması gerekir. Biz bunları hep savunuyoruz. Köylüler ben gölümü istiyorum diyor, ama çiftçiler neresini istiyor? Kendi kapattığı suyun nesini istiyor? Korumamız gereken bazı şeyleri yok etmek için uğraşıyoruz. Geçen yılda bu su vardı ve bu dönem içerisinde önü kapalıydı" dedi.
Seyfe pınarında şu anda doluluk oranının yüzde 90 civarında olduğunu ve suyun tamamının göle kadar gittiğini belirten ve bütün Kırşehirli hemşehrilerini burada bulunan güzellikleri görmeye davet eden Seyfe Gölü Ekoloji Koruma, Yaşatma ve Tanıtım Derneği (SEY-GED) Başkanı Ömer Çetiner de yaptığı açıklamada, Seyfe Gölü'nün güzelliklerinin kaybolmaması için ilgili kuruluş, insan ve köy olarak herkesin bu konuya sahip çıkmasını dilediğini belirterek, "Şu anda Seyfe göledinin kenarında bulunuyoruz. Daha önce kupkuru olan alanlar şu anda suyla dolmuş durumda. Bildiğiniz gibi Seyfe Gölü'nü besleyen üç tane ana pınar var. Bir tanesi Seyfe, ikincisi Horla, üçüncüsü de Malya dediğimiz kısım. Malya kısmında kanalın tersinden su geliyordu. Horla pınarından az az su iniyor, ama Seyfe pınarında şu anda doluluk yüzde 90 civarında ve suyun tamamı göle kadar gidiyor. Ben bütün hemşehrilerimizi bu güzellikleri görmeye davet ediyorum. İnşallah bu güzellikler devam eder. Hatta gölün kıyısında gördük suda az da eksilmeler var. Sıcaklığın arttığı şu günlerde inşallah bu güzellikler kaybolmaz. Her türlü ilgili kuruluş, insan ve köy olarak herkesin bu konuya sahip çıkmasını diliyorum" şeklinde konuştu.
İncelemeler sırasında haber ekibine açıklamalarda bulunan DSİ İnşaat Teknisyeni Muzaffer Şimşek de, Gümüşkümbet köyüne Seyfe pınarı kaynağının başında bulunan üç adet pompadan su gittiğini ve kesinlikle pompaların sulamaya açılmaması gerektiğine dikkat çekerek, "Gümüşkümbet köyüne Seyfe pınarı kaynağının başında bulunan üç adet pompa ile su gitmektedir. Bunun önüne geçip kesinlikle sulamaya açılmaması kanısındayım. Çünkü bu pompalar çalıştığında göldeki suyun tamamını çekip yukarıdaki sulamaya verilecektir. Göldeki su çekildiğinde aşağı alanda bulunan Seyfe Gölü'ne giden pınarlar tekrar kuruyacaktır. Bu pompalar kesinlikle çalıştırılmamalı kanısındayız" dedi.
Seyfe Gölü'nde, geçen yıllara oranla 2009 yılı itibariyle yağan yağmurlarla doluluk oranı yüzde 90 civarına ulaşırken, göl suyunun tarımsal sulama amaçlı kullanılması ile tekrar kuruyabileceği kaydedildi.

Yorumlar

Toplam 51 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Çiçekdağı ve Akçakent Yerköy’e mi bağlanacak?

Terme bölgesinde belediye tarafından yatırımcılar için arsa tahsisi yapılacak.

Adliye binası defterdarlık olarak kullanılacak

Denetimsizlik Kırşehir'i vuruyor!

Seyfe Gölü'nün doluluk oranı yüzde 90'lara ulaştı

Vergi levhalarını tasdik ettirme süresi sona eriyor

MEDAŞ İl Müdürlüğü 2009 yılında 23 plan ve proje çalışması yapacak

 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat