Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Söyleşi 19/06/2009 / 15:45

Denetimsizlik Kırşehir'i vuruyor!

 

Kırşehir'de gıda maddelerinin denetiminin doğru dürüst yapılmaması halkın sağlığı açısından tehlikeli boyutlara vardı
Kırşehir'de gıda maddelerinin denetiminin doğru dürüst yapılmaması halkın sağlığı açısından tehlikeli boyutlara vardı... Birçok alışveriş merkezinde son kullanma tarihi geçmiş gıdaların halkın sağlığı hiçe sayılarak raflarda satışa sunulduğu iddiasında bulunan vatandaşlar, denetimlerin yetersizliği nedeniyle birçok gıdanın da açıkta satıldığını belirterek yetkilileri bu konuda daha duyarlı olmaya çağırdılar... Haftada bir gün olmak üzere her Cuma canlı olarak yayınlanan ve bugün KTV ekranlarında olacak "Gözlemevi" adlı açık oturumda da bu konu masaya yatırılacak…
Genellikle yaz aylarında artan besin zehirlenmeleri, bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlı ve çocuklarda ölümlere bile neden olabiliyor. Uzmanlar, yediklerinizin temiz bir ortamda hazırlandığından emin olun ve açıkta satılan gıdaları tercih etmeyin uyarısında bulunuyor.
Yaz aylarında açıkta tüketilen ürünlerde daha kolay mikroorganizma üremesi nedeniyle besin zehirlenmelerinde artış yaşandığını açıklayan uzmanlar, Kırşehir'de de yaz mevsiminin başlamasıyla cadde üzerlerinde, araçların arkasında vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlarda yapılan bu satışların sağlık açısından uygun olmadığını belirterek, açıkta satılan gıdaların tozdan çok fazla etkileneceğine dikkat çekiyor.
Gününü doldurmuş gıda maddelerini üzerindeki son kullanma tarihine bakmadan satın alan vatandaşların zaman zaman zehirlenme tehlikesi geçirdikleri iddia edilirken, pazaryerlerinde açıkta satılan gıda maddelerinin de denetimsizlik yüzünden halkın sağlığını tehdit etmesi şikâyet konularının başında geliyor. Havaların ısındığı bu günlerde çabuk bozulan gıda maddelerinin zehirlenmelere daha çok yol açtığını belirten vatandaşlar denetimlerin yoğunlaştırılmasını ve bu tür gıda maddelerinin satışının önlenmesini istediler.
Kırşehir'de de birçok alışveriş merkezinde son kullanma tarihi geçmiş veya son kullanma tarihi yaklaşan gıdaların halkın sağlığı hiçe sayılarak raflarda satışa sunulduğu iddiasında bulunan vatandaşlar, denetimlerin yetersizliği nedeniyle birçok gıdanın son kullanma tarihi geçmiş ve açıkta satıldığını belirterek, yetkilileri bu konuda daha duyarlı olmaya davet ettiler.
Bilinçli tüketici kitlesinin arttırılma-sı için, hem ürünlerin üzerinde son kullanma tarihinin kontrol edilmesini, hem de cinsine göre dayanıklı ambalajın tercih edilmesini isteyen uzmanlar, çocukların çokça kullandıkları meyve suyu, çikolata, cips ve dondurma gibi ürünlere dikkat edilmesini ve tüm ambalajlı gıda maddelerinin son kullanma tarihine bakılmadan satın alınmaması konusunda uyardı.
Kırşehir'de de denetimsizlik dolayısıyla cadde üzerlerinde birçok alışveriş merkezinin gıda ürünlerini açıkta satışa sunduğunu belirten vatandaşlar, bu şekilde satılan gıda maddelerine 'ucuz' diye talebin arttırıldığını, ekonomik sıkıntılar dolayısıyla daha ucuz olduğundan sağlıklarını düşünmeden açıkta satışa sunulan birçok gıda maddesini tercih etmek durumunda kaldıklarını, denetimsizlik dolayısıyla da bu tür gıdaların ucuz olmasının yanında cadde üzerlerinde herhangi bir koruma önlemi alınmadan tozlu ortamda satışa sunulduğunu ileri sürerek, bu konuda Belediye Zabıta ekiplerinin de hassas davranması gerektiğini söylediler.
Bütün bu olumsuzluklara ve halkın şikayetlerine rağmen denetim elemanlarının rutin denetlemelerinin yanı sıra baskın denetlemeler de yaparak görevlerini tam yapmasını isteyen vatandaşlar, "Sağlığımızı tehdit eden bu duruma ilgililerin derhal son vermesini ve denetimlerini sürekli olarak yapmalarını istiyoruz. Halkın sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Denetleme yapmakla görevli olanlar da yaşanan tüm bu olumsuzluklardan sorumludurlar" şeklinde konuştular.
KALDIRIMLAR İŞGAL ATINDA
ÖTE yandan Kırşehir'in daha güzel bir görünüme kavuşması, ayrıca bir yandan yaya trafiğini, bir yandan da çirkin bir görüntü oluşturan cadde üzerlerindeki kaldırımların esnaflar tarafından sattıkları ürünlerle işgali yaz mevsimiyle birlikte iyice artarken, denetimsizlik dolayısıyla Belediye yönetimi de bu kaldırım işgaline adeta çanak tutuyor.   
Yeni kaldırım düzenlemesi ile genişletilen kaldırımların esnaflar tarafından satılan ürünlerle tamamen işgal edilmesi ve hatta bazı caddelerde yola dahi ürünlerin çıkartılması vatandaşların yoğun bir şekilde şikayetine neden olurken, AKP'li Belediye yönetiminin bu konuda yaz mevsimiyle birlikte hareketlenen şehrimizde hiçbir önlem ve girişimde bulunmaması kamuoyunun tepkisini topluyor.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin makama oturmasının ardından yaz aylarının da gelmesiyle vatandaşları rahatsız eden bu konuya gerekli hassasiyeti göstermesi ve Belediye Zabıta ekiplerine gerekli talimatı vererek kaldırım işgaline acilen neşter atması gerektiğini kaydeden çevreler, kaldırımlarda sergilenin birçok gıda maddesinin de toz-pis içerisinde insan sağlığını tehdit ettiğine dikkat çektiler.

Yorumlar

Toplam 39 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Çiçekdağı ve Akçakent Yerköy’e mi bağlanacak?

Terme bölgesinde belediye tarafından yatırımcılar için arsa tahsisi yapılacak.

Adliye binası defterdarlık olarak kullanılacak

Denetimsizlik Kırşehir'i vuruyor!

Seyfe Gölü'nün doluluk oranı yüzde 90'lara ulaştı

Vergi levhalarını tasdik ettirme süresi sona eriyor

MEDAŞ İl Müdürlüğü 2009 yılında 23 plan ve proje çalışması yapacak

 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat