Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Analiz 15/10/2010 / 11:39

“Kırşehir'de Türkiye'nin en büyük rüzgâr santralinin kurulması bizlere gurur veriyor”

 

Milletvekili Abdullah Çalışkan: “Kırşehir'de Türkiye'nin en büyük rüzgâr santralinin kurulması bizlere gurur veriyor”

Kırşehir’in Mucur ilçesine bağlı Geycek köyünde rüzgâr enerjisin-den elektrik üretmek amacıyla ilk etapta 210 milyon avro yatırımla 150 megawatt gücünde kurulacak olan santral için çalışmaların devam ettiğini bildiren Ak Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, “Kırşehir'de Türkiye'nin en büyük rüzgâr santralinin kurulması bizlere gurur veriyor” dedi.

Fransız yenilenebilir enerji şirketi Akuo Enerji Türkiye'de 5 yılda yapmayı planladığı 1,5 milyar euroluk enerji yatırımının ilk parçası olan 210 milyon euroluk kısmı için sipariş  verdiği, yapılmakta olan yatırımla Kırşehir'de kurulması planlanan toplam 150 megavatlık Geycek Santralı için de Alman rüzgâr türbini üreticisi REpower şirketine 50 türbinlik sipariş verildiği bildirilirken,  AK Parti Kırşehir Milletvekilleri Abdullah Çalışkan, geçtiğimiz Pazartesi günü Kırşehir Televizyonu’na (KTV)  yaptığı nezaket ziyaretinde  Kırşehir Mucur ilçesi Geycek köyüne yapılacak olan rüzgâr enerji santrali için Fransız yenilenebilir enerji şirketi Akuo Enerji'nin, Türkiye'de 5 yılda yapmayı planladığı 1,5 milyar euroluk enerji yatırımının ilk parçası olan 210 milyon euroluk  kısmı için sipariş verdiğini belirtti.

 Milletvekili Çalışkan, ziyarette KTV haber ekibiyle de bir söyleşi yaparak hibe desteklerinden Ahiliğe bazı açıklamalarda bulundu. KTV haber ekibinin sorusu üzerine Mucur ilçesi Geycek köyünde kurulması planlanan toplam 150 megavatlık Geycek Santralı için firmanın türbin siparişlerini ve orada rüzgar gülü denilen her biri 3 megavat kapasitesinde 50 tane dönen pervanenin kurulacağını kaydeden Çalışkan, santral için de Geycek’te 2011 Mart veya Nisan ayında inşaat çalışmalarının başlayacağını söyledi.

Geycek Santrali’nin Türkiye'de ve de Avrupa'daki en büyük rüzgâr santrallerinden biri olacağını belirten Milletvekili Çalışkan, rüzgâr enerjisi ve yenilenebilir enerji alanında büyük gelecek vaat eden Türkiye'de bu şekilde iyi bir başlangıç yapılacağını, rüzgâr türbinlerinin yıllık 487.5 gigawatt-saat elektrik üretmesi beklendiğini kaydederek şunları söyledi:

“Rüzgâr enerjisi projesi gerçekten Türkiye'nin en büyük rüzgâr santrali anlamında 150 megawatt kurulu kapasitesi olan bir santral. Mucur'un Geycek köyünde kurulacak Fransız firmasının yapacağı yatırımla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Şuanda türbin siparişlerini verdi firma ve türbinler yapılıyor,  orada rüzgârgülü dediğimiz her biri 3 megavat kapasitesinde 50 tane bu dönen pervanelerden kurulacak. İnşallah 2011 Mart, Nisan gibi de orada inşaat çalışmaları başlayacak. Şuanda firma türbin siparişlerini verdi. Proje çalışmaları devam ediyor ve Meclis’te bekleyen yenilenebilir enerji kanunu var. Bu kanun da bu konudaki yatırım yapan firmalar için son derece önemli rüzgâr olsun, işte katı atıklar olsun, güneş olsun bunun gibi yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapan firmalar için bir yeni düzenleme getiriyoruz biz. Çünkü bizimde kaynaklarımızın tükenmemesi anlamında su gibi, kömür gibi, yurt dışından gelen doğalgaz gibi bunlar gerçekten pahalı ama yenilenebilir enerji üzerine üretilen enerji onlara oranlara nispeten daha ucuz ve doğadan bir şeyler eksiltmiyor ve doğaya katkısı var. Bununla ilgili kanun düzenlemesini biz bu dönemde Meclis’ten geçirmeyi düşünüyoruz. Ve inşallah bu kanunda çıkacak ve bu rüzgâr santralimiz de Kırşehir'e kazandırmış olacağız. Kırşehir açısından önemli onunla ilgili herhangi bir sorun yok. Şuanda süreci devam ediyor. Kırşehir'de de böyle Türkiye'nin en büyük rüzgâr santralinin kurulması bizlere gurur veriyor.”

KTV ziyaretinde, Kırşehir’in  önümüzdeki 5 yıl içerisinde  önünün açık ve çevresinin değişeceğine inandıklarını da kaydeden Çalışkan, “Çalışmalarımız, projelerimiz, devam eden yatırımlar, özel sektörümüzün yaptığı yatırımlar, kamu olarak bizim yaptığımız yatırımlar bütün bunları toparladığımız zaman ben her zaman söylüyorum Kırşehir'in önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekten önünün açık ve çevresinin değişeceğine inanıyoruz ki sizde bunu zaten izliyorsunuz. İşte Polis Okulumuzu açtık, üniversitemizde hızla fakültelerimiz devam ediyor. İşte Adliye Sarayımızı açacağız, 300 yataklı hastanemiz, Tıp Fakültemiz kurulduğu zaman gerçekten turizm anlamında işte kapasitemizi geliştirirsek Kırşehir'i turizm konusunda önünü açarsak ve bu çalışmaların hepsini birleştirdiğimiz bir bütün etrafında düşündüğümüz zaman Kırşehir inanıyorum ki artık göç alan bir il haline gelecek, büyüyen bir il haline gelecek, herkesin gurur duyduğu, herkesin memleketim deyip gururla gösterebileceği bir cazibe merkezi il olacağız. Biz de Kırşehir'imize ait ne değer varsa işlenmesi gereken kültürel, tarihi, turistik, coğrafi, yeraltı kaynağı, yerüstü kaynağı bunları işleyip, bunları Kırşehir'imize nasıl daha iyi kazandırırız, esnafımıza Kırşehir ekonomisine, nasıl daha iyi katkı yaparız, nasıl daha güzel yaşanabilir bir şehre doğru daha da ilerleriz hep birlikte sizlerle bütün hemşehrilerimizle birlikte bunları inşallah hep beraber başaracağız” diye konuştu.

Yorumlar

Toplam 13 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Zabıta ekipleri fırınları denetledi

LYS-1, LYS-4 ve LYS-5 tamam

Vahşi çöp alanı ıslahı başladı

“Sap ile saman birbirine karışıyor”

Tapu ve Kadastro Teşkilatı 165. yılını kutluyor

Yardım Melekleri’nden yemek

Belediye karla mücadelede aralıksız çalışıyor

Mehtap Ar Tiyatrosu’na yoğun ilgi

Başkan Bahçeci, ikinci kez baba oldu

Sağlık-Sen yöneticilerinden organ bağışı

Eski Doğumevi Hastanesi, TOKİ’ye veriliyor

Köy muhtarının yüzüne kezzap döküp öldürdüler.

İnsan Hakları İl Kurulu toplandı

Birey Dershanesi’nin tanıtım kursları başladı

CHP, halkla kucaklaşıyor

Sigara nedeniyle her 8 saniyede bir insan ölüyor

Birey Dershanesi’nden ücretsiz deneme sınavı

SGK, ‘Meslek Kodu’ uygulamasını başlatıyor

İŞKUR’un istihdam garantili kurslarına katılım yetersiz
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat