Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Sağlık 26/03/2011 / 11:35

Gıdaları satın alırken dikkat!

 

Gelişmiş ülkelerde gıda kanunlarında öngörülen temel ilkenin, tüketicinin sağlıklı ve nitelikli besinlerle

Gelişmiş ülkelerde gıda kanunlarında öngörülen temel ilkenin, tüketicinin sağlıklı ve nitelikli besinlerle yeterli ve dengeli beslenmesi, güvenli gıdanın üretilmesinin sağlanması ve besin satın alırken aldatılmasının önlenmesi olduğuna dikkat çeken uzmanlar, günlük, haftalık ve aylık satın alınacak besinleri sınıflandırmanın besin saklama ve besin değerini muhafaza etme yönünden önemli olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, un, bulgur, pirinç, makarna, nohut, mercimek, şeker gibi kuru besinlerin kapalı teneke; şişe veya kutularda satılan yemeklik margarin ve sıvı yağ, zeytin ve salçanın aylık olarak satın alınması, etin haftalık veya günlük alınabileceğini, ancak haftalık alınırsa buzlukta dondurarak veya kavurarak saklanması gerektiğini, ekmek veya sütün de günlük satın alınmasını ve eğer süt haftalık alınacaksa yoğurt yaparak buzdolabında saklanması gerektiğini hatırlatırken, Kırşehir Tarım İl Müdürlüğü de, bakliyat, salça ve pekmezin depo ve saklama koşulları uygunsa yıllık; meyve ve sebzenin haftalık, ekmek ve süt gibi gıdaların ise günlük olarak alınması gerektiğini bildiriyor.

Besinleri satın alırken dikkat edilecek hususlarla ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, gıdaları satın alırken dikkat edilecek hususlar şöyle sıralanıyor:

"Pastörize şişe sütü, kapağı açılmamış, kapakta yapılış tarihi aynı gün.

"Dayanıklı süt kutuda yarık, çatlak olmayacak son kullanma tarihi geçmemiş ve ilgili yerlerden üretim izni alınmış olacak.

"Kapalı kutu ve ambalajlarda satılan her türlü besin maddesi ambalajın üzerinde imalatçının adı, adresi, üretim tarihi, son tüketim tarihi içindeki maddeler (yapımında kullanılan maddeler), seri numarası olmalı. En önemlisi ilgili bakanlıktan üretim izni almış olmalılar. Kısaca etiket bilgileri tam olmalıdır. Ayrıca yırtık, çatlak eziklik bombe olmamalıdır.

 “Et üzerinde kontrol damgası olmalıdır.

"Hasadı iyi yapılmamış yaralı, bereli, ezilmiş, üzeri küf üremeye başlamış meyve satın alınma-malıdır ve mevsiminde bulunan sebzeler tercih edilmelidir.

"Un, bulgur, makarna: İmalatçısı belli olmayan paketler satın alınmamalıdır. Unun renginin beyaz veya sarımtırak beyaz olması, sarıya dönüşmüş olmaması, açılmamış olması, nahoş kokusunun olmaması, kurt, böcek ve yabancı maddelerden arı olmalı.               

"Makarna: Rengi kehribar sarısı renginde ve parlak olmalı, rengi ve şekli bozulmamış, beyaz benekler bulunmamalı, şekilleri düzgün ve yabancı maddelerden arı olmalıdır. İyi bir makarna suda 20 dakika haşlandığında uzunlamasına çatlamamalı, birbirine yapışmamalı ve pişme suyunu bulandırmamalıdır.

"Bulgur: Yeterince kurumuş, taneleri düzgün ve hemen hemen aynı büyüklükte olmalı, yabancı madde ihtiva etmemeli, rengi tabi renginde olmalıdır.

"Nişasta: Hangi üründen yapıldığı etiketinde gösterilmelidir. Tadı ve görünüşü hoşa giden durumda olmalı, yabancı maddeler bulunmamalıdır.

"Pirinç: Kullanış amacına göre satın alınmalıdır. Pilavlık için daha pahalı olan, uzun taneli olanlar, dolmalık ve çorbalık için ucuz olan taneli, hatta kırık olan pirinçler alınabilir.

"Bitkisel sıvı yağları kullanış amacına göre alınmalı. Yemekler için ayçiçeği yağı, salata için zeytinyağı gibi. Bitkisel yağları alırken berrak, tortusuz, kendine özgü renkte ve kokuda olmasına ve imalat tarihine dikkat edilmeli.

“Konserve alırken kapağın bombe yapmamış olması, kutu şeklinin ve görünüşünün normal olması, imal tarihi ve son kullanma tarihi belli olmalıdır. Ayrıca kutu açıldığında kendine has koku ve görünüşte olmalıdır. Kapağı açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmelidir."

ÖTE YANDAN Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ayrıca, gıdaları muhafaza ederken ve tüketirken dikkat edilecek püf noktalarına ilişkin de bilgiler verildi.

Kızartma yağlarının fazla kullanılması durumunda kanserojen etmenlerin ortaya çıkabileceği ve bunun da sağlığımızı tehlikeye sokacağı hatırlatılarak, kızartma yağlarının en fazla 3 defa kullanılmasının önerildiği açıklamada, baklagillerin toplu olarak alınması nedeniyle uzun sure saklanacağından mutlaka cam fanus veya kavanozların içerisinde kuru serin ve karanlık bir ortamda saklanması önerildi.

Yemeklerin paslanmaz çelik, teflon, bakır, düdüklü tencereler ile toprak çömleklerde ve ateşe dayanıklı tencerelerde pişirilmesine dikkat edilmesi gerektiğinin hatırlatıldığı açıklamada, pişmiş yemeklerin 60°C üzerinde sıcak ve de 10°C altında soğuk ortamlarda depolanması tavsiye edildi.

Açıklamada ayrıca, baharatların eğer marketlerden ya da aktarlardan alınacaksa mutlaka ürünün kendi ambalajında olmasına dikkat edilmesi ve mutlaka Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın vermiş olduğu üretim izin sertifikalarına ve son kullanma tarihlerine bakılması önerilerek, üretim izni olmayan baharatların afla toksin oranının oldukça yüksek olması nedeniyle dökme baharatların (açıkta satılan) mümkünse alınmaması gerektiği belirtildi.

Yorumlar

Toplam 32 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’

Kırşehir’e 10 hekim atandı

Doğada yetişen mantarları tüketmeyin

Yeşilay Haftası başladı

65. Verem Haftası başladı

100 hastadan 30’u aile hekiminden yararlanıyor

Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Fizik Tedavi Merkezi’ne yoğun ilgi

Kırşehir’de 53 acemi kasap hastanelik oldu

‘Bırakacağınız en güzel miras organ bağışıdır’

Devlet Hastanesi’ne yeni tıbbi cihaz

Nem oranı düştü cildinizi koruyun

Sağlık İl Müdürü Doğangün: “Hastane olarak olası bir depreme hazırız”

Anne adayları normal doğuma yönlendiriliyor

Soğuktan korunmak için C vitamini

Evde Bakım, 235 kişiye ulaştı

Kızılay’dan kan bağışına davet

Kene ısırmalarına karşı dikkatli olun

Havalar ısındı, gıda zehirlenmelerine dikkat
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat