Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Kültür-Sanat 29/3/2011 / 11:04

Kütüphane Haftası kutlanıyor

 

Kütüphanenin öneminin anlatıldığı, kütüphaneciliğin sorunlarının kamuoyuna duyurulduğu,

Kütüphanenin öneminin anlatıldığı, kütüphaneciliğin sorunlarının kamuoyuna duyurulduğu, halkın kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirildiği, okullarımızda kütüphanenin yararlarından söz edildiği ve de kütüphanelerde uyulması gerekli kuralların öğretildiği Kütüphane Haftası başladı. Bu yıl 47'incisi düzenlenen Kütüphane Haftası ilimizde de bir dizi etkinlikle kutlanacak.

Her yıl değişik etkinliklerle değerlendirilen ve bu yıl 28 Mart-3 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 47. Kütüphane Haftası dolayısıyla Kırşehir Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü'nce organize edilen kutlama programı da dün gerçekleştirildi.

Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi Salonu'nda saat 10.30'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programa Vali Mehmet Ufuk Erden ve eşi Fatma Yeşim Er-den, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çağlayan, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Müslim Kılıçaslan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun ve Müdür Yardımcısı Eyüp Temur, bazı daire müdürleri, kütüphane çalışanları ile siyasi parti il temsilcileri, bazı oda başkanları, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Şehnaz Taş, kütüphanelerin yediden yetmişe, her kesimden insana dil, din, ırk, renk ayrımı gözetmeksizin ve hiçbir karşılık beklemeksizin hizmeti amaç edinen bilgi depoları olduğunu vurguladı.

Konuşmasında kütüphanelerin ait oldukları milletlerin kültür aynası ve o milletle ilgili üretilmiş her türlü bilgi kaynağının en önemli adresleri olduğunu ifade eden Taş, “İlimizde kütüphane hizmetleri açısından en yoğun görevi üstlenen kurumlar halk kütüphanelerimizdir. İl merkezimiz de 2, ilçe ve beldelerimizde 8 olmak üzere 10'u bakanlığımıza bağlı, 13'ü de belde belediyelerimizce hizmet vermekte olan 23 halk kütüphanemiz mevcut-tur. 2010 yılsonu verilerine göre il genelinde kitap sayımız 125 bin 535, okuyucu sayımız 359 bin 674, kayıtlı üye sayımız 5 bin 72 ve ödünç verilen kitap sayımız 48 bin 808'dir. Sadece müdürlüğümüzce verilen geçici koleksiyon hizmeti alan okur sayımız ise 29 bin 16'dır. Kütüphanemizde kullanıcılarımıza salon hizmetlerinin yanı sıra rehberlik, danışma, ödünç verme ve internet erişim hizmetleri eksiksiz olarak verilmektedir” dedi.

Taş'ın konuşmasının ardından kısa bir konuşma yapan Vali Erden de, kütüphanelerin geçmiş ile günümüz arasında bir köprü oluşturarak geleceğin inşasında kilit taşı vazifesi gördüğünü vurgulayarak, “Günümüzde, gelişen teknolojiye bağlı olarak kütüphanecilik anlayışı da değişmiştir. İlimiz Halk Kütüphanesi'nde olduğu gibi birçok kütüphanede internet erişim salonları oluşturulmuş, böylece ziyaretçilerin mevcut kitaplardan yararlanmanın yanı sıra gelişen internet aracılığıyla yararlı bilgilere ulaşmaları da sağlanmıştır. Hepimizin bildiği gibi Kırşehir, 'Eğitimde Ülkemizin Marka Kenti' konumundadır. Bu başarı öğrencilerimizin ve Kırşehirlilerin bilgiye ve araştırmaya verdikleri önemin somut bir göstergesidir. Bu nedenle ilimiz-de bu mekanda yeni bir kütüphane binası yapımı planlanmıştır. Yeni binanın proje ihalesi yapılmış olup Kırşehir modern bir kütüphane binasına kavuşacaktır. Yapılacak kütüphanemizin şimdiden hayırlı olmasını diliyor, Kütüphaneler Haftası'nın kutlandığı bu günde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızca, 'ülkemizde en çok etkinlik düzenleyen ikinci kütüphane' unvanını alan kütüphanemizin müdürünü ve çalışanlarını kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından İl Halk Kütüphanesi'nin Ödünç Kitap Verme Servisi'ni en çok kullanan 'Kütüphane Dostları'ndan Çocuk Okuma Salonu'nun okuyucusu Saliha Haşhaş, Yetişkin Okuma Salonu'nun okuyucusu Özgür Akkurt ve Ahi Evran Halk Kütüphanesi okuyucusu Gülay Çiçek'e teşekkür belgesi ve ödülleri verildi.

Daha sonra şiir yarışmasında birinci olan Hüsnü M. Özyeğin İlköğretim Okulu öğrencisi Enes Yıldırım, ikinci olan Prof. Dr. Erol Güngör İlköğretim Okulu öğrencisi Emre Öncül, üçüncü olan Süleyman Türkmani İlköğretim Okulu öğrencisi Abdulkadir Korkmaz; ortaöğretim okulları arasında düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'nden Zeynep Akbulut, ikinci olan Öznür Koca, üçüncü olan Hüsnü. M. Özyeğin ilköğretim Okulu'ndan Hatice Nur Ateş; ilköğretim okulları arasında düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Hüsnü M. Özyeğin İlköğretim Okulu'ndan Ebru Coşkun, ikinci olan 30 Ağustos Zafer İlköğretim Okulu'ndan Keziban Kursun, üçüncü olan Prof. Dr. Erol Güngör İlköğretim Okulu'ndan Evran Mert Yaşadı'ya teşekkür belgesi ile ödülleri verildi.

Ali Şahin, Alev Çöke ve Bilge Bayram'dan oluşan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müzik Grubu'nun müzik dinletisi ile devam eden programda, kitap, fotoğraf ve el sanatları sergilerinin açılışı da yapıldı.

47. Kütüphane Haftası kutlama programı, Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi'nde oluşturulan Sanat Köşesi'nin açılışını yeni yayınlardan oluşan 'Kitap Sergisi', 'Kütüphane Konulu Fotoğraf Sergisi', 'El Sanatları Sergisi', 'Oniks Hediyelik Eşya, Çini ve Hükümlü El Sanatları Sergisi' ile 'El Emeği Göz Nuru Hat Sanatı Sergisi'nin açılışının gerçekleştirilmesinin ardından konuklara ikramda bulunulmasıyla sona erdi. Hafta içerisinde değişik etkinliklerin düzenleneceği Kütüphane Haftası'nda ayrıca, Görme Engelliler Bölümü'nde video film gösterimi ile masal ve hikaye okuma saatleri düzenlenecek.

Kütüphaneyi ziyaret eden öğrenci gruplarına ve halka kütüphane ve kültürel faaliyetler hakkında bilgiler verilmesinin yanı sıra okullara kütüphanenin tanıtılması gibi etkinliklerin düzenleneceği 47. Kütüphane Haftası'nda ayrıca E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda "Kitap Okuma Alışkanlığı" konulu konferans verilecek.

 

Yorumlar

Toplam 25 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

EMHAYAT üyeleri bir araya geldi

ATA’m hoş geldin

‘Çılgın Proje’nin temel atma töreni 17 Kasım’da

1. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni 24 Kasım’da

Roma dönemine ait antik kentte kurtarma kazısı devam ediyor

Kültür Evi'nde hummalı çalışma

Aşık Paşa, 2. Ulusal Şiir Şöleni’yle anıldı

Aşık Paşa 2. Ulusal Şiir Şöleni bugün

Kültür elçisi KIR-ÇED, Viyana’da

Kadın Aktivite’de sertifika heyecanı

Cumhuriyetimizin 88. yılını buruk kutladık

Istar dokumacılığı yaşatılıyor

Anadolu Ahiliği’ni andık

‘Teşekkürler Kırşehir’

‘Ahilik Haftası güzel geçti’

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ‘Bilim, Sanayi ve Teknoloji’ adını aldı

Kırşehir, "II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi"ne ev sahipliği yapıyor

Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne Kazım Ceylan atandı

“Muhabbet” geleneği yaşatılıyor

Uçurtma Şenliği’ne yoğun ilgi
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat