Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Kültür-Sanat 1/04/2011 / 11:40

‘Seyfe Gölü bizim için çok kıymetli’

 

Türkiye'de bulunan yaklaşık 300 sulak alan içerisinde 4. sırada bulunan

Seyfe Gölü’nün eski görünümüne kavuşması amacıyla uygulanacak olan 2011-2015 Sulak Alanlar Yönetim Planı masaya yatırıldı 

Türkiye'de bulunan yaklaşık 300 sulak alan içerisinde 4. sırada bulunan ve Ramsar Sözleşmesi'ne dahil olan 13 sulak alan arasında yer alan Seyfe Gölü'nün eski güzel günlerine dönebilmesi için oluşturulan Seyfe Gölü 2011-2015 Sulak Alan Yönetim Planı yer alan kararların görüşülmesi için bir toplantı düzenlendi.

Kırşehir Valiliği tarafından geçtiğimiz Çarşamba günü Seyfe Gölü Tabiatı Koruma Alanı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi'nde yapılan toplantıda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 7 Ekim 2008 tarihinde ihale edilen ve Belda Proje tarafından alınan 'Seyfe Gölü Yönetim Planı Alt Projesi Danışmanlık İşi' kapsamında hazırlanan Seyfe Gölü 2011-2015 Sulak Alan Yönetim Planı'nda yer alan kararlar görüşüldü.

Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında süregelen 2 kuş göç yolu üzerinde bulunan ve 187 kuş türünün barındığı Seyfe Gölü’nün tekrar eski görünümü-ne kavuşması amacıyla Vali Mehmet Ufuk Erden, Vali Yardımcısı Yıldıray Malğaç, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Hamdi Selvi, DSİ 12. Bölge Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve Yas Şube Müdürü Sedat Çelenk, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ekrem Aktoklu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, Çevre ve Orman İl Müdürü Reşat Karaca, Tarım İl Müdürü Ömer Şimşek, Şeker Fabrikası Müdürü Halit Ziya Demircioğlu, Malya Tarım İşletmesi Müdürü Mustafa Güncan, Boztepe Kaymakamı Adem Ünal, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Alaattin Gayretli, Kırşehir Kültür Sanat Çevre Koruma ve Tanıtma Derneği (KIR-ÇED) Başkanı Mustafa Bağ, Seyfe Gölü Ekoloji Derneği (SEY-GED) Başkanı Ömer Çetiner, sulama kooperatifleri başkanları, köy muhtarları ve çift-çilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Şube Müdür Vekili Mustafa Arslan tarafından slayt sunumu eşliğinde Seyfe Gölü 2011-2015 Sulak Alan Yönetim Planı ile ilgili bilgiler verildi.

Yönetim Planı kapsamında Seyfe Gölü'nde biyolojik çeşitliliğin tespiti; jeolojik, hidrolojik ve hidrojeolojik verilerin derlenmesi; tarım ve hayvancılık ile ilgili konular; sosyolojik anket ve araştırmalar, mülakatlar; ilgi grubu analizleri; mevcut fiziki plan çalışmaları; arkeolojik verilerin derlenmesi; su kalitesi izleme ve peyzaj değerleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgilerin verildiği toplantıda, ayrıca proje kapsamında Seyfe Gölü'nde gerçekleştirilen arazi çalışmaları ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarıldı.

Yaklaşık olarak 145 bin hektarlık alana sahip, idari olarak Kırşehir ve Nevşehir illeri sınırları içerisinde yer alan 1 ilçe, 1 belde merkezi ve 52 köyü içine alan Seyfe Gölü Havzası'nın alanı ile ilgili bilgilerin verildiği toplantıda, Seyfe Gölü 2011-2015 Sulak Alan Yönetim Planı kapsamında neler yapılması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunulurken, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması (ÇATAK) Projesi ile DSİ'nin Çevre ve Orman Bakanlığı'nın desteği ile hayata geçirdiği Mucur-Seyfe Gölü Ekolojik Koruma Projesi çerçevesinde göle yakın alanlara yapılan desteklerin artırılması için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan talepte bulunulması; kaçak kuyularla mücadeleye devam edilmesi, halkın su ihtiyacını karşılamak için açılan alternatif kuyu çalışmalarının hızlandırılması gibi konularda karar alındı.

Bir zamanlar nesli tükenmekle karşı karşıya kalan flamingolarla birlikte 187 civarında kuş türünün barındığı, 1990 yılında Tabiat Koruma Alanı olarak ilan edilen, çevresinde eski Tunç Çağı'nın izlerini taşıyan 20 höyük ve tümülüsün bulunması nedeniyle de Birinci Derecede Doğal Sit Alanı olarak belirlenen ve son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle yanlış sulama yöntemleri ve Devlet Su İşleri tarafından açılan drenaj kanalları nedeniyle kuruyan Seyfe Gölü Kuş Cenneti'nin yeniden eski güzel günlerine dönebilmesi için düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu toplantı, Vali Erden'in Seyfe Gölü 2011-2015 Sulak Alan Yönetim Planı hakkında katılımcıların görüşlerini almasıyla sona ererken, toplantı ile ilgili haber ekibimize açıklamalarda bulunan Vali Erden, "Seyfe Gölü bizim için çok kıymetli. Göçmen kuşların uğrak noktası olan, hem doğa açısından, hem turizm açısından, kültürel varlığımız açısından bizim için önem ifade ediyor. Bu toplantının gölün çevreyle birlikte korunmasına faydası olacağına inanıyorum" dedi.

 

Toplantının ardından da Vali Erden ve beraberindekiler Seyfe Gölü Ekoloji Derneği (SEY-GED) Başkanı Ömer Çetiner'in hazırladığı fotoğraf sergisini gezdi.

 

Yorumlar

Toplam 45 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

EMHAYAT üyeleri bir araya geldi

ATA’m hoş geldin

‘Çılgın Proje’nin temel atma töreni 17 Kasım’da

1. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni 24 Kasım’da

Roma dönemine ait antik kentte kurtarma kazısı devam ediyor

Kültür Evi'nde hummalı çalışma

Aşık Paşa, 2. Ulusal Şiir Şöleni’yle anıldı

Aşık Paşa 2. Ulusal Şiir Şöleni bugün

Kültür elçisi KIR-ÇED, Viyana’da

Kadın Aktivite’de sertifika heyecanı

Cumhuriyetimizin 88. yılını buruk kutladık

Istar dokumacılığı yaşatılıyor

Anadolu Ahiliği’ni andık

‘Teşekkürler Kırşehir’

‘Ahilik Haftası güzel geçti’

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ‘Bilim, Sanayi ve Teknoloji’ adını aldı

Kırşehir, "II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi"ne ev sahipliği yapıyor

Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne Kazım Ceylan atandı

“Muhabbet” geleneği yaşatılıyor

Uçurtma Şenliği’ne yoğun ilgi
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat