Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Siyaset 13/04/2011 / 11:28

Aday listeleri belli oldu

 

12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için 18 siyasi parti milletvekili aday listelerini YSK'ya sundu.

AKP son dakika sürprizi ile Abdullah Çalışkan'ı liste başı yaparken, CHP liste başına yapılan ön seçimle Cahit Gürses'i, MHP yine Metin Çobanoğlu'nu, DP Zekeriya Ay'ı, SP Necip Yavuz'u, BBP Ozan Gürhan'ı, HAS Parti de Hüseyin Armağan’ı getirirken, Kırşehir'le birlikte 42 ilde bağımsız 64 milletvekili adayını destekleyecek BDP ise Faik Karaday'ı listesine aldı... 

12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için 18 siyasi parti milletvekili aday listelerini YSK'ya sundu. 12 Haziran tarihinde yapılacak olan 24. dönem milletvekili genel seçimlerine 60 gün kala siyasi partilerin milletvekili adayları kesin olmamakla birlikte netleşti.

Türkiye, 24'üncü kez Meclis'e göndereceği vekilleri seçmeye hazırlanırken parti merkezleri en hareketli günlerini yaşıyor. Siyasi partilerin aday gösterecekleri isimler Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bildirildi. 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için 18 siyasi parti milletvekili aday listelerini YSK'ya sundu, 6 parti de seçime katılmayacaklarına ilişkin dilekçelerini verdi. YSK'ya listelerini getiren 18 siyasi partinin isimleri şöyle:

''Adalet ve Kalkınma Partisi, Demokrat Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Emek Partisi, Millet Partisi, Liberal Demokrat Parti, Saadet Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi, Halkın Sesi Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Yurt Parti, Doğru Yol Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Milliyetçi Muhafazakar Parti, Büyük Birlik Partisi, Demokratik Sol Parti.''

Seçim takvimine göre, 18 Nisan Pazartesi günü YSK milletvekili geçici aday listelerinin incelenmesini tamamlayarak ilgili il seçim kurulu başkanlıkları ile ilgili mercilere gönderecek.

24 Nisan Pazar, itirazların karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK'ya bildirilmesinin son günü. 28 Nisan Perşembe günü de milletvekili kesin aday listeleri yayımlanmak üzere il seçim kurullarına gönderilecek ve 29 Nisan Cuma günü partilerin kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar ilan edilecek.

Kırşehir'de AK Parti Milletvekili Mikail Arslan listeye giremezken, ilk sırayı Milletvekili Abdullah Çalışkan aldı. İkinci sıraya ise Kırşehir AK Parti kurucu yönetim kurulu üyesi, 2002 seçimlerinde aday adaylığı, 2007 milletvekili seçimlerinde üçüncü sıra adayı ve genel merkezin tevdii ettiği il başkanlığı görevini yürüten ve 12 Haziran genel seçimler öncesinde AK Parti İl Başkanlığı görevinden istifa eden Av. Muzaffer Aslan getirildi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), son nüfus sayım sonuçlarını dikkate alarak illere göre milletvekili dağılımını belirlediği kararına göre, nüfus sayısının azalması dolayısıyla milletvekili sayısı 3'den 2'ye düşürülen Kırşehir'de 12 Haziran 2011'de yapılacak seçimlerde, partilerin hangi isimlerle seçime gideceği belirlendi.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "yeni CHP"sinde eski genel sekreter Önder Sav ve ekibi tasfiye edilirken, eski genel başkan Deniz Baykal da yalnızlaştırıldı. Milletvekillerinin büyük bölümü liste dışında kalırken, CHP Kırşehir'de yapılan ön seçim sonunda birinci sıraya eski belediye başkanlarından Dr. Cahit Gürses'i, ikinci sıraya ise CHP Kırşehir İl Başkanlığı'ndan istifa eden Yılmaz Zengin'i getirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi de (MHP) 12 Haziran seçimlerine Metin Çobanoğlu ve Ahmet Hakkı ile gidecek. MHP Genel Başkan Yardımcılığı ve 23. Dönem Kırşehir Milletvekilliği görevi yapan eski belediye başkanlarından Metin Çobanoğlu bir önceki seçimde olduğu gibi yine liste başına getirilirken, Dr. Ahmet Hakkı da ikinci sırada aday gösterildi.

Demokrat Parti'nin (DP) 12 Haziran genel seçimi milletvekili aday listesinde Kırşehir'de birinci sıraya İl Başkanı Zekeriya Ay, ikinci sıraya ise Adem Özhan getirildi.

Sağda ittifak çalışmalarında adı geçen Saadet Partisi (SP) de, seçimlere tek başına giriyor. 551 milletvekili adayı gösteren SP'de İl Başkanı Necip Yavuz birinci sıradan milletvekili adayı oldu. SP'nin ikinci sıra milletvekili adayı ise Turgay Turgut.

 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 12 Haziran milletvekili genel seçiminde, 42 ilde destekleyeceği bağımsız 64 milletvekili adayını açıkladı. Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olan KCK ile ilgili davada yargılanan 6 tutuklu sanığın isminin listede yer aldığı BDP'de Kırşehir'de BDP İl Başkanı Faik Karaday'ı aday gösterdi.

Kırşehir'de Büyük Birlik Partisi (BBP) ise Av. Ozan Gürhan'ı birinci sıra, Celalettin Gökmen'i de ikinci sıra adayı olarak gösterdi.

Edinilen bilgiye göre, Halkın Sesi Partisi’nin (HAS Parti) Kırşehir milletvekili adayları da belli oldu. HAS Parti birinci sırada Hüseyin Armağan’ı, ikinci sırada da Mahmut Bektaş’ı milletvekili adayı olarak gösterdi.

Yorumlar

Toplam 30 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Kaman Devlet Hastanesi Yeni Hizmet Binası İnşaatı Devam Ediyor

Seçime 5 gün kala Kırşehir

“Ankara’ya servetime servet katmaya değil, hizmet üretmeye gidiyorum”

Adaylar proje yerine şahsi vaatlerle oy toplamaya çalışıyor

“Oy avcıları Kırşehir'e akın ediyor”

CHP’nin hedefi iki milletvekili

“Kırşehir’ unutmayın”

12 Haziran seçimlerine 16 gün kala

‘12 Haziran’da kazanan Kırşehir olacak’

Seçmen huzursuz ve kararsız

Kırşehir'de Kılıçdaroğlu coşkusu

Kesin aday listeleri belli oldu

Söz vatandaşın

 “Bu seçimde Kırşehir’de ve Türkiye’de iktidar olacağız”

‘Ayrımcılığın olmadığı bir Türkiye’

Aday listeleri belli oldu

Kırşehir, Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu'nu ağırladı

CHP'de 1. sıra adayı Cahit Gürses

AK Parti, Kırşehir’de temayül yoklamasını yaptı

Kemal Çalışkan, AK Parti'den aday adayı
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat