Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Eğitim 25/05/2011 / 09:56

FATİH, Kırşehir’de de uygulanacak

 

Ulaştırma Bakanlığı’nca desteklenen ve 3 yılda tamamlanması planlanan proje

 Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen, Ulaştırma Bakanlığı’nca desteklenen ve 3 yılda tamamlanması planlanan proje kapsamında 1. yıl ortaöğretim, 2. yıl ilköğretim ikinci kademe, 3. yıl ise ilköğretim birinci kademe ve okulöncesi kurumlarının BT donanım ve yazılım altyapısı, e-içerik ihtiyacı, öğretmen kılavuz kitaplarının güncellenmesi, öğretmenler için hizmetiçi eğitimler ve bilinçli, güvenli, yönetilebilir BT ve internet kullanımı ihtiyaçlarının tamamlanması hedefleniyor... 

Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla BT araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı için okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okulların 620 bin dersliğine dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve internet altyapısı sağlamayı amaçlayan Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi, Kırşehir’de de uygulanacak.

FATİH projesi pilot il olarak belirlenen Kırşehir’de de 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen, Ulaştırma Bakanlığı’nca desteklenen ve 3 yılda tamamlanması planlanan ve pilot uygulaması 2010-2011 eğitim-öğretim yılı başında Ankara ve Antalya’da yapılan FATİH projesi, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Kırşehir’de uygulanacak.

3 yıl sürecek ve 1. yıl ortaöğretim, 2. yıl ilköğretim ikinci kademe, 3. yıl ise ilköğretim birinci kademe ve okulöncesi kurumlarının BT donanım ve yazılım altyapısı, e-içerik ihtiyacı, öğretmen kılavuz kitaplarının güncellenmesi, öğretmenler için hizmet-içi eğitimler ve bilinçli, güvenli, yönetilebilir BT ve internet kullanımı ihtiyaçlarının tamamlanması hedeflenen Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi’nin çalışmaları ile ilgili  Kırşehir Televizyonu (KTV) haber ekibinin görüştüğü Milli Eğitim Müdürü Mesut Ayrıksa, pilot il olarak seçilen Kırşehir’de uygulanacak proje için Ağustos ayında bütün okullara kablolama sisteminin yapılacağını belirtti.

FATİH projesinin yanı sıra öğretmenler için Hizmetiçi Eğitim Merkezi kurulacağını ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün 81 ilde aynı zamanda konferansla bilgilendirme yapacağını kaydeden Ayrıksa, şunları söyledi:

“Son günlerin en önemli projesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü kısa adı FATİH olan Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi. Bu proje ile ilgili bütün İl Milli Eğitim Müdürlerine bilgi sunumu yapıldı. Hatta bununla ilgili örnek uygulamalar gösterildi. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün uygulama salonunda sınıflara konulacak olan akıllı tahta dediğimiz, ama bu akıllı tahta değil LCD televizyon ve yanı başında kalemle yazılabilen tahta, tebeşirle yazılabilen tahta üçü bir arada olan ve de bilgisayarla kontrolle çalışan bir sistem.

“Bu sistem bütün sınıflara konulacağı gibi atölyelere, iş atölyelerine, meslek liselerinin diğer laboratuvarlarına, bütün sınıflara ve ayrıntılarına kurulacaktır. Bize verilen bilgiler doğrultusunda çok amaçlı bir bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve bunun yanı sıra 3,40 santimetre boyunda tahta LCD televizyonu içerisinde olan, yeşil kalemle yazılabilen tahta ve bunların dışında a3- a4 isimli yazıcılar, tarayıcılar, fotokopi yapabilen cihaz her sınıfa konulacak.  

“Bunların dışında birçok amaçlı kamera ve bu kamera her türlü cismi algılayan karşısına tutulduğu zaman kitabı alıp ekrana yansıtabilen, mikroskopla gözüken cisimleri de mikroskoptan algılayarak ekrana yansıtabilen bir kamera sistemi olacak. Ayrıca her çeşit programlar yüklenmiş vaziyette olacak. Bu sınıflarda ayrıca en önemlisi çocuklarımıza akıllı kitap dediğimiz bilgisayar kitapçığı, e-kitapçık dediğimiz bir bilgisayar verilecek. Bu laptop değil, e-kitap adıyla geçiyor. Bütün öğrencilerimizin karşısında bunlar olacak. Ancak bu nasıl olacak. İlimizde pilot iller arasına alındı. Öncelikle Ağustos ayı içerisinde bütün okullarımız kablolama sistemi yapılarak bitirilmiş olacak.

“Okullar açıldığında da bütün sınıflarımıza bu sistemler ihalesi yapılıp kurulmuş olacak. Ve ortaöğretim okullarımız bu yıl, yani 2011-2012 eğitim-öğretim yılı içerisinde bütün sınıflarında bu sistemi görmüş olacaklar. FATİH projesi uygulanmış olacak. Ve her öğrenciye de akıllı kitap verilmiş olacak.

“2012-2013 eğitim-öğretim yılında da ilköğretimin 2. kademesi, yani bütün okullarımızın 6, 7 ve 8'inci sınıflarında sistem faaliyete geçmiş olacak. 2013-2014 yılı içerisinde de ilköğretim 1. kademe 1, 2, 3, 4 ve 5'inci sınıflarda hepsi bitmiş olacak.

“Bu sistemin yanı sıra öğretmenlerin hizmetiçi eğitimden geçirilebilmesi için Türkiye'de 110 eğitim merkezi kurulacak. İlimizde de bir eğitim merkezi kurulacak. Bu Hizmetiçi Eğitim Merkezi de Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'yle ve 81 ille aynı anda konferans sistemiyle çalışan bir merkez olacak. Burada da FATİH projesinde olan sistemler olacak. Öğretmenler laptoplarla kendi dersiyle ilgili programları öğrenmiş olacak. Kendi dersiyle ilgili programları alıp, bilgisayarına yükleyerek, sınıfta bu aldığı bilgiler doğrultusunda dersini rahatlıkla işleyecek. İlimizin de pilot il olması bizi çok sevindirdi ve biran önce de faaliyete girmesi de büyük fayda sağlayacaktır. Ortaöğretimimiz bu konuda ilk önce devreye girmiş olacak. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

 

Yorumlar

Toplam 43 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti

Okulöncesi ücretleri belirlendi

Yaz Kur’an kursları başladı

Yurt Yuva-Der’den ‘Sessizliğimizi Kıralım’ kampanyası

Kırşehir heyeti YÖK Başkanı ile görüştü

46 müdür yardımcısı atanacak

Kırşehir’de eğitime bir gün daha kar tatili

‘Okullar Hayat Olsun’ işbirliği protokolü bugün imzalanacak

Öğretmenler Günü kutlu olsun

‘Öğretmenlerimiz, ülkemizin geleceği adına umut bağladığımız gücü temsil etmektedirler’

Kırşehir’de ‘Gençlerin İstihdamı İçin Ortak Adımlar’

Ahi Evran Üniversitesi, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri” arasına girdi

Merkez İlçe Öğrenci Meclisi seçimi yapıldı

Bin 200 öğrenciye eğitim yardımı

Korunma altındaki çocuklara dershane desteği...

Burslu öğrencilerin ödenekleri belirlendi

“Zaman engelleri kaldırma zamanıdır”
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat