Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Siyaset 07/06/2011 / 12:03

Seçime 5 gün kala Kırşehir

 

Türkiye, 12 Haziran Pazar günü sandık başına gidiyor.

 Türkiye, 12 Haziran Pazar günü sandık başına gidiyor. Milletvekilliği Genel Seçimleri’ne 5 gün kala Kırşehir'de ise seçmenin hâlâ kararsız olduğu gözlenirken, Kırşehir'de 764 sandıkta toplam 156 bin 708 seçmen oy kullanacak. 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne 15 siyasi parti katılacak. Seçimde toplam 7 bin 695 aday yarışacak.

Adayların umutsuz olduğu, vatandaşların da ilgisinin olmadığını, ancak zoraki heyecan yaratmaya çalışılan ve bu güne kadar yaşanmamış, görülmemiş bir politika izleyen milletvekili adayları ve siyasi partilerin ilimizde özellikle basın kuruluşlarıyla aralarına mesafe koyarak, sağcı-solcu, dindar-dinsiz gibi ithamlarla ayrıştırması kamuoyunda da endişe ve tepkiye neden olurken, 12 Haziran seçimlerine 5 gün kalmasına rağmen adayların seçmenin karşısına hâlâ şahsi vaatler çerçevesinde eş, dost, ahbap ilişkileriyle çıkması ve şahsi taleplere karşılık oy toplamaya çalışması seçmeni tedirgin ediyor.

Seçmenin karşısına ne seçim bildirgesi, ne de Kırşehir'e hizmet edecekleri noktasında komple bir kalkınma projesi ile çıkamayan adaylara seslenen seçmen, "Projesi olmayan, amaçları olmayan ve bunu yazılı olarak seçmene deklare etmeyen adaya nasıl oy verilir?" şeklinde tepkilerini dile getirerek "tercihte" zorlandığını belirtirken, özellikle AKP ve MHP'nin de; kamuoyunun vicdanı, gözü, kulağı ve sesi olan basın kuruluşlarının sağcı-solcu, dindar-dinsiz gibi ithamlarla ayrıştırılmasına kamuoyu ve seçmen tepkisi giderek artıyor.

Kırşehir kamuoyu, daha yüce Meclis'e gitmeden ve gidip gidemeyeceği belli olmadan böyle ayrım yapan, ötekileştiren,  değişik ithamlarla ayrıştırma yapan adayların, vekil olunca da eski dönemlerde olduğu gibi, “senin adamın, “benim adamım” gibi “sen-ben” kısır çekişmesine girerek Kırşehir'e faydalı olamayacağına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz dönemlerde de hep yaşadık. Bir vekil adayı şimdiden böylesine yanlış bir davranış işine girerek hele ki insanları zan altında bırakacak bir ayrıştırma yapıyorsa yüce Meclis'in çatısı altında da senin adamın, benim adamım polemiği ve 'sen-ben' kavgası ile Kırşehir'e bir çivi bile çakmaz. Bırakın yatırım gelmesini önceki dönemlerden de hatırlanacağı üzere mevcut yatırımların ilerlemesine dahi kendi adamlarını makama getirme yarışı ile engel olunur” şeklinde endişelerini dile getiriyor.

Sanayisi gelişemeyen, ekonomik anlamda gelişme kaydedemeyen, bacasız fabrika olarak nitelendirilen üniversitesinde istenilen ivmenin yakalanamadığı ve nüfusu da 2010'da bir önceki yıla göre bin 226 kişi azalarak, 221 bin 876 kişiye düşen Kırşehir'de öncelikle göçü durduracak, istihdamı artırarak işsizliğe çare olacak milletvekili istediğine vurgu yapan Kırşehirli seçmen, 24. dönemde de Kırşehir'in gelişip kalkınacağına inanmasa da 12 Haziran'da sandık başına giderek vatandaşlık görevini yerine getirecek.

156 bin 708 seçmenin sandık başına gideceği 12 Haziran'da Kırşehir'de, 14 parti ile bir bağımsız adayın katılacağı seçimde Merkez İlçe'de bulunan 14 mahallede kurulacak 269 sandıkta 75 bin 74 seçmen, 6 belde ve 49 köyde kurulacak 81 sandıkta da 11 bin 407 seçmen olmak üzere 350 sandıkta toplam 86 bin 481 seçmen oy kullanacak.

Kırşehir'e bağlı diğer ilçelerde ise 43 sandığın kurulacağı Akpınar ilçesinde 6 bin 592, 47 sandığın kurulacağı Akçakent ilçesinde 3 bin 503, 26 sandığın kurulacağı Boztepe ilçesinde 4 bin 337, 78 sandığın kurulacağı Çiçekdağı ilçesinde 11 bin 975, 86 sandığın kurulacağı Mucur ilçesinde 13 bin 691, 154 sandığın kurulacağı Kaman ilçesinde 30 bin 129 kişi olmak üzere Merkez İlçe'deki 86 bin 481 seçmenle birlikte toplam 156 bin 708 seçmen 764 sandıkta oy kullanacak.

SEÇİMİN İLKLERİ

DİĞER yandan bu seçimde ilk kez 25 yaşındakiler de milletvekili adayı olabildi. Seçimde, tahta oy sandıkları tarihe karışacak. Oy sandıkları eni 40, boyu 55, yüksekliği 50 cm, şeffaf, ısıya ve kırılmaya dayanıklı sert plastikten olacak. Sandıkların ihalesi Devlet Malzeme Ofisi’nce yapıldı. Yalova'da bir firmanın yaptığı şeffaf sandıklar, yapımı tamamlandıktan sonra İl ve İlçe Seçim Kurulları’na dağıtılacak.

Seçimlerde kullanılacak oy verme kabinleri de değiştiriliyor. Kabinler, eni 120, boyu 120, yüksekliği 180 santimetre, portatif, hafif metal profil üzerinde, bir tarafı açılıp kapanabilir ve içini göstermeyen koyu renk dayanıklı sentetik kumaşla kaplı, kolay taşınabilir ve katlanabilir olacak şekilde yaptırıldı.

Şeffaf sandık ve kabinlerle ilgili hazırlıklarına başlayan YSK, yasa gereği oy zarflarının boyunu büyüttü. Kanuna göre zarflar, her seçim için ayrı renkte, eni 15 cm, boyu 21 santimetre oldu.

Kanunla açık yerlerde, güneşin batmasından sonra da propaganda yapılabilmesi mümkün hale getirildi. Buna göre, güneşin batmasını takiben iki saat daha propaganda yapılabiliyor.

 

Yorumlar

Toplam 28 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Kaman Devlet Hastanesi Yeni Hizmet Binası İnşaatı Devam Ediyor

Seçime 5 gün kala Kırşehir

“Ankara’ya servetime servet katmaya değil, hizmet üretmeye gidiyorum”

Adaylar proje yerine şahsi vaatlerle oy toplamaya çalışıyor

“Oy avcıları Kırşehir'e akın ediyor”

CHP’nin hedefi iki milletvekili

“Kırşehir’ unutmayın”

12 Haziran seçimlerine 16 gün kala

‘12 Haziran’da kazanan Kırşehir olacak’

Seçmen huzursuz ve kararsız

Kırşehir'de Kılıçdaroğlu coşkusu

Kesin aday listeleri belli oldu

Söz vatandaşın

 “Bu seçimde Kırşehir’de ve Türkiye’de iktidar olacağız”

‘Ayrımcılığın olmadığı bir Türkiye’

Aday listeleri belli oldu

Kırşehir, Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu'nu ağırladı

CHP'de 1. sıra adayı Cahit Gürses

AK Parti, Kırşehir’de temayül yoklamasını yaptı

Kemal Çalışkan, AK Parti'den aday adayı
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat