Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Eğitim 21/06/2011 / 16:45

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Temmuz’da hasta kabulüne başlayacak

 

Ahi Evran Üniversitesi'nde büyük masraflar yapılarak açılan, ancak amacına uygun olarak hizmet vermeyen

 Büyük masraflar yapılarak açılan ve binlerce dolarlık araç ve gerecin alındığı, ancak misafir ağırlama, kokteyl düzenleme ve hatta düğün organizasyonlarında kullanılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, nihayet amacına uygun hizmet verecek… Sağlık İl Müdürlüğü adına Vali Mehmet Ufuk Erden ile Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebati Kudret Saylam'ın imzalayacağı protokolle Temmuz ayında hasta kabulüne başlayacak olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencileri de staj yapabilecek... 

Ahi Evran Üniversitesi'nde büyük masraflar yapılarak açılan, ancak amacına uygun olarak hizmet vermeyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Temmuz ayında hasta kabulüne başlayacak.

Açıldığı günden bu yana amacına uygun hizmet vermeyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin Sağlık İl Müdürlüğü ile Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü'nün ortak kullanımı için hazırlanan ve inceleme aşamasında olan protokolün en kısa sürede imzalanmasıyla Temmuz ayından itibaren amacına uygun hizmet vermeye başlayacağı bildirildi. 

Hatırlanacağı üzere görevini 18 Mayıs'ta Prof. Dr. Sebati Kudret Saylam'a devreden Ahi Evran Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Selahattin Salman, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin büyük masraflar yapılarak açılmasına rağmen amacına uygun hizmet vermesine engel olmuş, merkezi misafir ağırlamakla birlikte adeta düğün salonu gibi kullanmasının yanı sıra Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin Kırşehir Devlet Hastanesi'yle ortak kullanım teklifini de adeta rant kavgasına dönüştürerek reddetmiş ve bu durum Kırşehir kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

İl Özel İdaresi'ne ait olan ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak 15 yıllığına Kırşehir'in bir vefası olarak tahsis edilen Terme Kür Merkezi'nde yapılan tadilat ve onarımın ardından binlerce dolarlık araç-gereç alınarak açılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin amacına uygun olarak kullanılması noktasında görevi devraldığı ilk günden itibaren çalışmalarına başlayan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebati Kudret Saylam, Kırşehir Valiliği ve Ahi Evran Üniversitesi arasında imzalanacak protokolle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin hasta kabul edebilir ve hasta tedavi edebilir bir konuma geleceğini belirtirken, Sağlık İl Müdürü Dr. Sadettin Doğangün, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin Temmuz ayında hasta kabulüne başlayacağını açıkladı.

Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin Kırşehir halkına hizmet ver-mesinin yanı sıra Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencilerinin de kullananımı sağlayacak olan protokolle ilgili haber ekibimize bilgiler veren Sağlık İl Müdürü Dr. Sadettin Doğangün, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin Sağlık İl Müdürlüğü ile Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü'nün ortak kullanımı, sağlık hizmetinin verilmesi ve öğrencilerin eğitim görmesi noktasında hazırladıkları protokolü Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü'ne sunduklarını ve protokolün inceleme sürecinin tamamlanmasının ardından en kısa sürede imzalanarak, Temmuz ayında hasta kabulüne başlanacağını belirtti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin, İl Genel Meclisi'nde alınan Sağlık İl Müdürlüğü'nce kullanılabilir kararı doğrultusunda hazırlanan ve üniversiteye sunulan protokolün bir an önce imzalanıp, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin Kırşehir halkına hizmet vermesini istediklerini belirten Doğangün, Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam'a ortak kullanım konusundaki olumlu yaklaşımından dolayı teşekkür etti.

Çok büyük masrafın yapıldığı, ancak hiçbir hasta için kullanılmayan cihazların olduğu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin atıl durumda kalmasının çok üzücü olduğunu vurgulayan Doğangün, Rektör Saylam ile işbirliğinde hizmete sunacakları Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin amacına uygun kullanımı noktasında imzalanacak olan protokolle ilgili müjdeli haberi 10 gün içerisinde vereceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizin ortak kullanımı konusunda Rektörümüz ilgili ve olumlu görüşmelerimiz oldu. Şuanda ortak bir protokol hazırlığı içerisindeyiz. Bakanlığımızın genelgesi ve belli kanunlar çerçevesinde Fizik Tedavi Merkezi'nin ortak kullanımı ve öğrencinin eğitim görmesi ve sağlık hizmetinden yararlanılmasıyla ilgili bir protokol hazırladık. Protokol örneğini üniversitemize yolladık. Ufak tefek değişiklikler yapacağız. Tekrar Rektörümüzle bir görüşme yapacağız. Rektörlük olumlu, oranın faaliyete geçmesini çok istiyor zaten. Sayın Rektörümüze teşekkür ediyoruz. Temmuz ayında hasta alımına başlamayı planlıyoruz. İl Genel Meclisi'nde de Müdürlüğümüzün kullanabileceği yönde bir karar çıktı. Şuanda üniversiteye gönderdiğimiz protokol hukukçular tarafından inceleniyor. İnceleme sonucunu bekliyoruz. Sağlık Bakanımızın da talebi Temmuz ayında hasta alımının yapılması yönündeydi. Biz de bunun hızlı bir şekilde olmasını istiyoruz. Sağlık İl Müdürlüğü adına Sayın Valimizle Rektör Bey'in imzalayacağı protokolün en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz.

"Merkezi ağırlıklı olarak biz kullanacağız. Ama öncelikle öğrenciler orada eğitim görecekler. Hasta bakımı olacak, hasta yatakları olacak. Hastanemizde sadece fizik tedavi polikliniğinin 1 veya 2 doktorunu bırakmayı istiyoruz. Geri kalan ekibimizin Fizik Tedavi Merkezi'nde olmasını istiyoruz. Kaplıca olması avantaj. En azından hastalar kaplıca tedavisinden doktor gözetiminde yararlanacaklar. Birtakım düzenlemeler yapacağız. Bir an önce faaliyete geçmesini Sağlık Bakanımız da çok istedi. Çünkü atıl duruma düşmüş cihazlar var. Çok büyük masraf yapılmış, ama hiçbir hasta için kullanılmamış cihazlarımız var. Bunların atıl durumda kalması çok üzücü. Bizde bunun için Rektörümüzle beraber bir işbirliğine girdik. İnşallah 10 gün içerisinde müjdeli haberi veririz."

“FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

MERKEZİ’Nİ 30 YILLIĞINA DEVRALACAĞIZ”

ÖTE YANDAN Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebati Kudret Saylam da, haber ekibimize yaptığı açıklamada, İl Özel İdaresi tarafından 15 yıllığına kiralanan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 30 yıl süreyle devralınması noktasında İl Özel İdaresi ile yeniden bir sözleşme imzalayacaklarını belirterek, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, Sağlık Bakanlığı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ek tesisi şeklinde amacına uygun kullanımı için imzalanacak protokolle tedavi hizmetlerinin yapılmaya başlanmasıyla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencilerinin stajlarını yapabileceklerini kaydetti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni, Kırşehir başta olmak üzere bölge ve ülke genelinin kaplıca suyundan yararlanarak fizik tedavisi olabilecekleri bir konuma getireceklerini belirterek, tam anlamıyla amacına uygun olarak kullanacaklarının altını çizen Rektör Saylam, şunları söyledi:

“Biz, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde ilk etapta bu kötü durumla ilgili bir inceleme yaptık. İl Özel İdaresi'nden üniversitemize 15 yıllığına kiralanmış olan bir yer. Eski adıyla Terme Kür Merkezi, yeni adıyla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi. 15 yıllığına üniversitemize kiralanmış ve 3 yıldır da herhangi bir kullanıma sunulmamış. Sadece sosyal tesis olarak kullanılan bir konumda. Biz hukuki durumunu inceleyerek İl Özel İdaresi'yle yeniden 15 yıllık yerine, 30 yıllık bize devrini içeren bir sözleşme imzalayacağız. O sözleşmemizde de özellikle Sağlık Bakanlığı'yla ortak kullanım konusunda da hukuki bir engel olmaması yönünde çabalarımız var.

“Bizim üniversite ve Sağlık Bakanlığı arasında Devlet Hastanesi olarak bilinen hastanemizin ortak kullanımı konusunda bir protokol var. Ve hastanemizin adı da Sağlık Bakanlığı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi şeklinde bilindiği üzere. Biz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizi amacına uygun kullanmak adına bu hastanenin ek tesisi şeklinde ek bir protokolle Sağlık Bakanlığı'yla veya Valilikle imzalayacağız. Ve artık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimiz hasta kabul edebilir ve hasta tedavi edebilir bir konuma gelecek.

“Felçli hasta veya değişik hastalıkları olan insanlarımızın tedavi edilebileceği bir kurum olacak. Sağlık hizmetlerinin yanı sıra Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulumuzun öğrencileri için de staj yapacak konuma gelecek. Eğer biz oraya hasta kabul etmezsek öğrencilerimiz orada staj yapamayacak. Yani öğrencilerimiz staj için başka yere gidecek. O nedenle biz özellikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencilerimizin staj yapabilmesine imkan sağlayacak bir ortam hazırlıyoruz.

“Kırşehir'imizdeki, bölgemizdeki ve ülkemizdeki insanların kaplıca suyundan yararlanarak fizik tedavisi olması noktasında bir merkez oluşturmaya çalışıyoruz. Yani tam anlamıyla amacına uygun olarak kullanacağız. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencilerimizin staj yapabileceği bir birim haline getireceğiz.”

 

Yorumlar

Toplam 9 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti

Okulöncesi ücretleri belirlendi

Yaz Kur’an kursları başladı

Yurt Yuva-Der’den ‘Sessizliğimizi Kıralım’ kampanyası

Kırşehir heyeti YÖK Başkanı ile görüştü

46 müdür yardımcısı atanacak

Kırşehir’de eğitime bir gün daha kar tatili

‘Okullar Hayat Olsun’ işbirliği protokolü bugün imzalanacak

Öğretmenler Günü kutlu olsun

‘Öğretmenlerimiz, ülkemizin geleceği adına umut bağladığımız gücü temsil etmektedirler’

Kırşehir’de ‘Gençlerin İstihdamı İçin Ortak Adımlar’

Ahi Evran Üniversitesi, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri” arasına girdi

Merkez İlçe Öğrenci Meclisi seçimi yapıldı

Bin 200 öğrenciye eğitim yardımı

Korunma altındaki çocuklara dershane desteği...

Burslu öğrencilerin ödenekleri belirlendi

“Zaman engelleri kaldırma zamanıdır”
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat