Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Kültür-Sanat 27/9/2011 / 11:04

‘Ahilik Haftası güzel geçti’

 

Kırşehir'e yaklaşık 2 milyonun girdiğini belirterek, Kırşehir halkına önümüzdeki yıl daha güzel etkinlikler yapacaklarının sözünü verdi...

 Ahilik Haftası kutlamalarını değerlendiren Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, bir hafta süren kutlamalar boyunca Kırşehir ekonomisinin canlandığını ve Kırşehir'e yaklaşık 2 milyonun girdiğini belirterek, Kırşehir halkına önümüzdeki yıl daha güzel etkinlikler yapacaklarının sözünü verdi...  

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, 19 Eylül Pazartesi günü başlayan ve 24 Eylül Cumartesi günü sona eren 24. Ahilik Haftası kutlamalarını değerlendirdi.

Kırşehir Televizyonu (KTV) haber ekibine yaptığı değerlendirmede, Ahilik Haftası kutlamalarının çok güzel geçtiğini, bu sene yapılan kutlamanın önceki yıllarda yapılan kutlamalara göre daha etkin olduğunu belirten Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, esnaf ve halkın bu seneki kutlamalarda daha duyarlı olduğunu ifade etti.

Kırşehir halkı ve esnafına gösterdikleri duyarlılıktan ve başta Vali Mehmet Ufuk Erden, Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan ile Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci olmak üzere oda başkanları ve sivil toplum örgütlerine Ahiliğe sahip çıktıkları için teşekkür eden Öztürk, Ahiliğin en iyi şekilde ön plana çıkartıldığını ve bundan sonra kutlamaların daha iyi olacağını belirtti.

Kutlamalarda eksikliklerin olduğunu ve eksikliklerin Vali Erden, Belediye Başkanı Bahçeci ve Esnaf Odaları başta olmak üzere bütün kurumlar tarafından not alınarak belirlendiğini ve bunların önümüzdeki günlerde yapılacak değerlendirme toplantısında ele alınacağını ve önümüzdeki yıl kutlanacak olan Ahilik Haftası'nda bu eksikliklerin hiçbirinin olmayacağını kaydeden Öztürk, şunları söyledi:

“Ahilik Haftası, bizlere göre çok güzel geçti. Diğer yıllara göre bu sene daha etkindi. Halkımız biraz daha duyarlıydı. Dolu dolu geçti. Başta Vekillerime, Sayın Valime, Belediye Başkanıma, bütün oda başkanlarıma, Kırşehir halkına, Kırşehir esnafına teşekkür ediyorum. Ahiliğe sahip çıktı.

“Biz yıllardır Ahiliğin ön plana çıkmasını istiyorduk ve diğer illerden Ahiliğe talepler başlamıştı. Biz bunu aşağı yukarı bir aydır dile getirdik ve Kırşehir halkı, Kırşehir esnafı, bütün oda başkanları, bütün sivil toplum örgütleri gerçekten sahip çıktı. Kortej yürüyüşünde 15 bin kişi vardı. Türkiye'nin her tarafından gelen 81 ilin birlik başkanı, 13 federasyon başkanı ve bir sürü oda başkanları vardı. Onların hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Emeğimiz boşuna çıkmadı. Ve Pazar günü sabahtan 81 ilin oda başkanlarının hepsi teşekkür ederek ayrıldı. Burada görsel ve yazılı medya kuruluşları da vardı. Onlar da teşekkür ederek ayrıldı.

“Gerçekten birlik ve beraberlik içinde başta Belediye Başkanımız, Valimiz, Milletvekillerimiz, oda başkanları olmak üzere, yani herkes elinden gelen çalışmaları yaptılar. Taşın altına elini koydular. Ben Kırşehir halkına, Kırşehir esnafına teşekkür ediyorum.

“Eksiklerimiz tabi ki vardı. İnsan faktörünün olduğu yerde eksikliklerin olmaması mümkün değil. Bunların hepsini başta biz sivil toplum örgütü olarak oda başkanlarımız, genel sekreterimiz hepsini tek tek not aldık. Bunların hepsini seneye daha güzel, daha düzgün telafi edeceğiz.

“Aynı şekilde Valimiz de, Belediye Başkanımız da eksiklikleri not aldı. Ve bunu birlik, beraberlik içinde seneye sanıyorum Sayın Valimiz başkanlığında bir hafta, 10 gün içinde toplantı olacak. Herkes eksikleri gördü ve eksikleri orada not alacağız, bildireceğiz. Seneye bunların hiçbirini yapmayacağız.

“Kırşehir halkı, Kırşehir esnafı gerçekten en güzel şeylere layık. Bu sene 4-5 tane sanatçı getirdik. Son gün de Cumartesi gecesi, bir haber aldık. 5 tane şehidimiz ve 7 yaralımız var denildi. Anında Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız orayı terk ettiler. Vali Yardımcımız Fikret Bey ve ben sanatçıya durumu bildirdik. Sanatçı da Kırşehir halkına duyarlı bir şekilde, anlamlı bir şekilde konuşma yaptı. Kırşehir halkı da duyarlı bir şekilde oradan dağıldı. Önümüzdeki sene yine biz sanatçımızı buraya getireceğiz. Kendisi de söz verdi. Seneye yine sanatçımızı oluşturulacak komiteye sunacağız ve yeniden getireceğiz. Kırşehirlilere yeniden o sanatçımızı dinlettireceğiz.

“Kırşehir halkı ve esnafı en iyi şekilde Ahiliği ön plana çıkarttılar. Bundan sonra da daha iyi olacağına, törendeki o kalabalığı gördükten sonra inandım. Artık herkes taşın altına elini koydu.”

“KIRŞEHİR'E 2 MİLYON”

81 ilin oda başkanlarının yanı sıra konfederasyon başkanları ile çok sayıda davetlinin Kırşehir'e geldiği 24. Ahilik Haftası kutlamalarında, Kırşehir ekonomisinin canlandığını ve bir hafta boyunca Kırşehir'e yaklaşık olarak 2 milyon TL’nin girdiğini ve küçük esnafın da bundan yararlandığını belirten Birlik Başkanı Öztürk, “Normalinde ortalama 1 milyon 80 bin TL’ye yakın bütçemiz vardı. Bu bütçenin 300-400 bini Ankara gibi, böyle sanatçı, buna benzer kişilere gitti, ama geri kalanı buraya nasip oldu. Otellerimiz ful doluydu ve yer yoktu. Belirli yerlerde komşu illere gittiler. Lokantalarımız, bakkallarımız ve buna benzer küçük ölçekli işletmelere katkısı oldu. Özellikle oniks taş, buraya gelen insanlar tarafından Kırşehir'in hatırası, Ahiliğin hediyesi olarak götürüldü. Ve aşağı yukarı gelenlerle beraber Kırşehir'imize bir hafta içinde tahmini olarak 2 milyon liraya yakın bir para girdi. Bu paranın hepsi Kırşehir'de kaldı. Tabi ki burada küçük esnafımız da yararlandı. Herkes birbirinden yararlandı” diye konuştu.

“AHİ EVRAN-I VELİ DE,

MEVLANA GİBİ OLACAK”

Ahilik Haftası kutlamalarını önümüzdeki yıl daha etkin ve daha güzel bir şekilde yapacaklarını ve böylece Ahilik Haftası’nın da, Mevlana'nın ölüm yıldönümünde yapılan Şeb'i Aruz törenleri gibi olacağını vurgulayarak, önümüzdeki yıl kutlanacak olan Ahilik Haftası'nda daha güzel etkinlikler yapacaklarına dair Kırşehir halkına söz veren Birlik Başkanı Öztürk, “Kutlamaları seneye daha etkin, daha güzel yaparsak, bildiğiniz gibi Konya Mevlana törenleri 16 kişi ile başlamıştı. Kışın ortasında olmasına rağmen, bugün binlerce kişi davetiye almak için birbirine telefon trafiği, birbirinin önüne geçmek için elinden geleni yapıyor. Niye Ahi Evran-ı Veli Hazretleri'nde bu olmuyor? Ve bunu başlattık ve bunu bulmak üzereyiz. Ben bütün Kırşehir halkına, Kırşehir esnafına, bütün duyarlı Kırşehirlilere teşekkür ediyorum. Başta Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, oda başkanlarımızın hepsine, gerçekten 19 tane odamız vardı ve bir tane şubemiz var. Ve bütün sivil toplum örgütleri taşın altına elini koydu ve Ahiliğe sahip çıktılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah emeklerini ziyan etmesin. Allah tırnaklarına taş değdirmesin. Seneye daha da güzel bir etkinlik yapmak üzere Kırşehir halkına şahsım ve teşkilatım adına söz veriyorum. Çünkü Kırşehir halkı en güzel şeylere layık. Bunu da bir hafta süresince gördüm. Ahiliğe sahip çıktılar. Teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yorumlar

Toplam 24 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

EMHAYAT üyeleri bir araya geldi

ATA’m hoş geldin

‘Çılgın Proje’nin temel atma töreni 17 Kasım’da

1. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni 24 Kasım’da

Roma dönemine ait antik kentte kurtarma kazısı devam ediyor

Kültür Evi'nde hummalı çalışma

Aşık Paşa, 2. Ulusal Şiir Şöleni’yle anıldı

Aşık Paşa 2. Ulusal Şiir Şöleni bugün

Kültür elçisi KIR-ÇED, Viyana’da

Kadın Aktivite’de sertifika heyecanı

Cumhuriyetimizin 88. yılını buruk kutladık

Istar dokumacılığı yaşatılıyor

Anadolu Ahiliği’ni andık

‘Teşekkürler Kırşehir’

‘Ahilik Haftası güzel geçti’

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ‘Bilim, Sanayi ve Teknoloji’ adını aldı

Kırşehir, "II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi"ne ev sahipliği yapıyor

Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne Kazım Ceylan atandı

“Muhabbet” geleneği yaşatılıyor

Uçurtma Şenliği’ne yoğun ilgi
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat