Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Kültür-Sanat 27/9/2011 / 11:12

Anadolu Ahiliği’ni andık

 

24. Ahilik Kültürü Haftası ve 47. Esnaf Bayramı sona erdi

 “Ahiliği canlandıracağız” diyen Bakan Yazıcı, Ahi Evran Külliyesi projesi konusunda kendisini görevli saydığını ve gerekli çalışmaları yapacaklarının sözünü verdi... 

Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran'ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla "Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut" prensibi temel alınarak değişik etkinliklerin düzenlendiği 24. Ahilik Haftası ve 47. Esnaf Bayramı bir hafta süren etkinliklerin ardından Cumartesi günü sona erdi.

13. yüzyılda Kırşehir'de yaşayan Ahi Evran'ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla her yıl Ekim ayının ikinci haftasında kutlanan, ancak bu yıl Eylül ayının 3. haftası olan 19-24 Eylül tarihleri arasında Ahiliğin başkenti Kırşehir'de "Her şeyin özü insan" ana temasıyla çeşitli etkinlikler düzenlenen 24. Ahilik Haftası geçen yıllara göre bu sene yoğun katılımlı bir şekilde kutlandı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Kırşehir'e gelen ve Ahilik geleneğinde, kalfalıktan-ustalığa geçişin sembolize edildiği "Şed Kuşatma" gösterilerinde Ahilik Onur Ödülü verilerek, ustalığın simgesi olan Ahilik Şed'di kuşanan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ahi Stadyumu’nda gerçekleştirilen resmi törende halka seslendi. Ahi Evran'ın Anadolu'nun manevi yol göstericilerinden biri olduğunu, Ahilik teşkilatını kuran Ahi Evran'ın esnaflığın temel kurallarını oluşturduğunu söyleyen Çiçek, Türkiye'nin bölgesinde daha güçlü dünya devleti olmasının yolunun inanç, akıl ve Ahi Evran yolundan geçtiğini vurgulayarak, bunun dışındaki her yolun Türkiye için karanlık olduğunu kaydetti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in Ahilik peştamalı bağladığı Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, Ahi Evran’ın hekim, eczacı ve filozof olduğunu kaydederek, Ahi Evran’ın aynı zamanda sabrın temsilcisi olduğunu ifade etti.

Ahiliği daha iyi tanınır hale getireceklerini söyleyen Yazıcı, Ahiliği tarihte kalmış bir gelenek olarak görmediklerinin altını çizerek, "İster atom çağı, ister bilgi, ister uzay çağı olsun değişmesi mümkün olmayan değer olarak görüyoruz Ahiliği. Bu müesseseyi daha iyi tanınır, bilinir hale getirmek hepimizin görevi. Ahiliği canlandıracağız" şeklinde konuştu.

Ahiliği Türkiye sınırlarının dışına çıkaracaklarını kaydederek, uluslararası kutlamalara Ahiliği taşıyacaklarını aktaran Bakan Yazıcı, Ahi Evran Külliyesi’nin yapımına öncülük edeceklerini ve proje yarışması sonucunda Ahi Evran Külliyesi’nin belirleneceğine dikkat çekti. 

Ahi Evran Külliyesi’nin yapımının kendi görevleri olduğuna, ancak bunu söylemiş olmanın bir anlam teşkil etmediğine vurgu yapan Bakan Yazıcı, “Bir değil, ama 2 yıl sonra bu müesseseyi başarmanın hepimizin boynunun borcu olduğuna inanıyorum” dedi.

Konuşmasında, “Dünya ölçeğinde insanlığa bu günden itibaren Ahiliği Türkiye sınırlarını da taşarak, önce ülke içinde yaygınlaştırarak, sonra da ulusal sınırlarımızın dışına taşarak dünyada bilinir, kutlanır hale getireceğiz” diyen Bakan Yazıcı şunları söyledi:

“Burada Belediye Başkanımız ve Birlik Başkanımız Ahilik Kültür Merkezi'nin yani Ahi Evran Külliyesi’nin yapımı konusunda yardım talep ettiler. Bu aslında bizim görevimiz. Söylenmiş olmakla olacak değil. Bu tür işlerin başarılması için gerçekten ısrarla ve inatçı bir biçimde takibi gerektirir. Ben bunu takip edeceğim. Ama buradan rica ediyorum. Valimiz, Belediye Başkanımız, Birlik Başkanımız, Konfederasyon Başkanımız mutlaka bu takiplerini sürdürsünler. Bir değil, ama 2 yıl sonra bu müesseseyi başarmanın hepimizin boynunun borcu olduğuna inanıyorum. Ama yapacağız derken, elbette ki proje ile olacak. Ahi Evran'ın felsefesinde, öğretisinde sınırlarını çizdiği, o özen içerisinde, o kültürel değerleri yansıtacak bir proje yarışması sonucunda böyle bir müessesenin inşasının önemi hepiniz tarafından takdir edilir diye umuyorum.”

Ahi Evran-ı Veli Türbesi'nin külliye haline getirilmesi konusunda, geçtiğimiz hafta Cuma günü Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK)  24. Ahilik Haftası dolayısıyla Kırşehir’de yaptığı Başkanlar Kurulu toplantısında Kırşehir Televizyonu (KTV) haber ekibinin sorusu üzerine açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, Ahi Evran Külliyesi projesini destekleyeceklerini söyledi.

 Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KTV haber ekibinin, Kırşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer kurumların Ahi Evran Külliyesi projesini Başbakan’a sunmaya hasırlandıklarını anımsatarak, projeye destek olacak mısınız sorusuna, “Tabi destek olunmaz olur mu?” diyerek yaptığı açıklamada, “Zaten işin sahibiyim ben. Dolayısıyla Sayın Başbakanımızın vereceği talimatla başta konfederasyonumuz olmak üzere Esnaf Odaları Birliği'nin hummalı bir çalışması var. Bunu gündemde tutmasının, bu kadar özveriyle çalışmasının, dolayısıyla bunun burada bu kentte yapılmasının sağlanmasının bir önemi var. Ben, Kırşehir Birlik Başkanımız ile yönetimi ve denetiminin ve de emeği geçen personelini kutluyorum. Kolay bir iş değil. Sadece bir-iki flama değil bu. Bu Kırşehir'in örgütlenmesini sağlıyor. Bu da önemli bir geleneğin sürdürülmesi ile ilgili. Helal olsun onlara. Biz yapacağımızı inşallah ki en güzel şekilde yapacağız” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl 11-17 Ekim 2010 tarihleri arasında kutlanan 23. Ahilik Haftası kutlamalarında “Ahiliğin merkezi Kırşehir’de Esnaf Sarayı’nın yapılması için TESK olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” sözünü anımsatan KTV haber ekibine yaptığı açıklamada, Esnaf Sarayı çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Palandöken, “O çalışmalar devam ediyor. Ben buradan evvela değerli Belediye Başkanımız, çünkü genç, dinamik, atak elinden gelen gayreti gösteriyor. Bir onun kadar gayret gösteren değerli Valimiz var. Ona da teşekkür ediyorum. Yine ilimizin milletvekillerinin siyasi parti gözetmeksizin Ankara'ya kadar gelip Ahilik Teşkilatı ve Ahilik Kültür Merkezi ile ilgili katkı koymaları beni en çok duygulandıran şey. Üniversitemizin Rektörü, Kırşehirliler, Kırşehirliler Vakfı bunların hepsi birer değer. Dolayısıyla bunların hepsinin ortak bir düşüncede, ortak bir paydada çalışılması ve üzerinde durulmasını istedikleri tek şey var; buraya külliye kazandırılması. Tabi ben Ahiliği temsil eden, sembolize eden bugün bu teşkilatın başı bir insan olarak Kırşehir'e elimizden gelen desteği vereceğiz. Kırşehirlilerle artık ben hemşehri oldum” dedi.

Yorumlar

Toplam 27 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

EMHAYAT üyeleri bir araya geldi

ATA’m hoş geldin

‘Çılgın Proje’nin temel atma töreni 17 Kasım’da

1. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni 24 Kasım’da

Roma dönemine ait antik kentte kurtarma kazısı devam ediyor

Kültür Evi'nde hummalı çalışma

Aşık Paşa, 2. Ulusal Şiir Şöleni’yle anıldı

Aşık Paşa 2. Ulusal Şiir Şöleni bugün

Kültür elçisi KIR-ÇED, Viyana’da

Kadın Aktivite’de sertifika heyecanı

Cumhuriyetimizin 88. yılını buruk kutladık

Istar dokumacılığı yaşatılıyor

Anadolu Ahiliği’ni andık

‘Teşekkürler Kırşehir’

‘Ahilik Haftası güzel geçti’

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ‘Bilim, Sanayi ve Teknoloji’ adını aldı

Kırşehir, "II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi"ne ev sahipliği yapıyor

Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne Kazım Ceylan atandı

“Muhabbet” geleneği yaşatılıyor

Uçurtma Şenliği’ne yoğun ilgi
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat