Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Eğitim 19/10/2011 / 14:38

FATİH Projesi, Aralık'ta başlıyor

 

anasınıfları ile birlikte 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarda akıllı ekranlarda tablet bilgisayarlarla eğitim verilecek...

Bu eğitim-öğretim yılında ortaöğretime uygulanmaya başlayacak olan proje kapsamında 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 6, 7 ve 8. sınıflara, 2013-2014 eğitim yılında da anaokulu ve anasınıfları ile birlikte 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarda akıllı ekranlarda tablet bilgisayarlarla eğitim verilecek... 

Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla BT araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı için okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okulların 620 bin dersliğine dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve internet altyapısı sağlamayı amaçlayan Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi’nin 2 ay gecikmeli olarak Aralık ayında uygulanmaya başlayacağı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütülen, Ulaştırma Bakanlığı'nca desteklenen ve 3 yılda tamamlanması planlanan ve pilot uygulaması 2010-2011 eğitim-öğretim yılı başında Ankara ve Antalya'da yapılan FATİH Projesi, bu eğitim-öğretim yılında Kırşehir ile birlikte 81 ilde uygulanacak. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlaması planlanan, ancak kablolama sisteminin halen yapılmaması nedeniyle 2 ay gecikmeli olarak başlaya-cağını belirten Milli Eğitim Müdürü Mesut Ayrıksa, Milli Eğitim Bakanlığı'nda genel müdürlüklerde birleştirme ve bazı görevlerde yapılan değişiklikle uygulamanın geciktiğini belirtti. Kırşehir Televizyonu (KTV) haber ekibinin, yeni eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlaması planlanan FATİH Projesi'nin çalışmaları ile ilgili olarak görüştüğü Milli Eğitim Müdürü Mesut Ayrıksa, projenin İstanbul'da bazı okullarda uygulanmaya başladığını ve önümüzdeki ay kablolama sisteminin yapılmasıyla projenin 2 ay gecikmeli olarak ilimizde de başlayacağını söyledi.

FATİH Projesi'nin Kırşehir'de uygulanmaya başlamasını sabırsızlıkla beklediklerini ve bu yıl ortaöğretimde uygulanmaya başlanacak olan projenin 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ilköğretimin ikinci kademesi olan 6, 7 ve 8. sınıflara, 2013-2014 eğitim yılında da anaokulu ve ana sınıflar ile birlikte birinci kademe ilköğretime, yani 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıfların hepsine uygulanacağını kaydeden Milli Eğitim Müdürü Mesut Ayrıksa, şunları söyledi:

"Bakanlığımızda Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüzde bu proje ile ilgili bir toplantı yapmıştık. 81 İl Müdürlerine bilgi aktarması yapıldı. Hatta orada oluşturulan bir sınıfta bununla ilgili örnekleri gösterdiler. Akıllı tahta değil, akıllı ekran olacağını ve buna bağlı çok amaçlı bilgisayar, çok amaçlı yazıcıları göstermişlerdi. Birebir orada örneğini görmüştük. Ama o zaman Bakanımız da belirtmişti. Ağustos ayı içerisinde kablolama sisteminin yapılacağı, Eylül ayı ve Eylül ayından sonra ki dönemde de, yani şu anda liselerimize bütün bu cihazların yerleştirileceğinden ve ihalelerin yapılma aşamasında olduğundan bahsediliyordu. Ayrıca Başbakanlığın talimatı doğrultusunda bu tablet bilgisayarlar her öğrenciye verilecek idi. Ancak bakanlıkta yeni bir teşkilatlanma söz konusu oldu. Genel müdürlüklerde birleştirme ve bazı görevlerde değişiklikler yapıldı. İhalelerin yapıldığı ve İstanbul'da bazı liselere dağıtılmaya başlandığını duyduk. İlimizde Ağustos ayı içerisinde binalarda herhangi bir kablolama işlemi yapılmadı. Bakanlığımız şu an beklemede. Önümüzdeki ay içerisinde binalarımızın kablolama sisteminin yapılması gerekiyor. Bizden bilgisayar aracılığıyla hangi okullara, hangi sınıflara, hangi laboratuvarlara ve atölyelere bu sistemin kurulacağı bilgisini istediler. Ve hemen akabinde de Halk Eğitimi Merkezi ile Öğretmenevi'ne dahi bunları kurabileceklerini belirttiler ve o bilgileri de girdik. Bu bilgileri bir ay önce aktardık. Şu anda bekliyoruz. Zannediyorum yakın zamanda kablolama sistemi bitirilip, hemen araç-gereçlerin monte edileceği söyleniyor.

"Eğer kablolama sistemi ihalesi yapılmışsa, ilimize bir ay içerisinde geleceğini tahmin ediyoruz. Kablolama sistemi o kadar uzun süren bir iş değil. Zaten internet bağlantılarımız, fiber optik kablolarımız okullarımıza geldi, bekli-yor. Telekom bunları hazırlamıştı. Sadece okul içerisindeki kablolama biter bitmez, montajları yapılır ve montaj da fazla uzun süren bir iş değil. Yeter ki malzemeler gelsin. Hangi okula ne istediğimiz belli. Hemen montesi yapılır, kullanıma başlar. Tablet bilgisayarlar da öğrenci sayısına göre gelecektir. Bunları da lisedeki öğrencilerimize dağıtacağız. Şu anda başlasa 1,5-2 ay içerisinde hepsi bitmiş olur.

"2012-2013 eğitim-öğretim yılında da ilköğretimin ikinci kademesine, yani 6, 7 ve 8. sınıflara uygulanacak. 2013-2014 eğitim yılında da anaokulu ve anasınıfları ile birinci kademe ilköğretime, yani 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıfların hepsine uygulanmış olacak. Biz de sabırsızlıkla bekliyoruz. Hayırlı olur inşallah.”

Yorumlar

Toplam 53 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti

Okulöncesi ücretleri belirlendi

Yaz Kur’an kursları başladı

Yurt Yuva-Der’den ‘Sessizliğimizi Kıralım’ kampanyası

Kırşehir heyeti YÖK Başkanı ile görüştü

46 müdür yardımcısı atanacak

Kırşehir’de eğitime bir gün daha kar tatili

‘Okullar Hayat Olsun’ işbirliği protokolü bugün imzalanacak

Öğretmenler Günü kutlu olsun

‘Öğretmenlerimiz, ülkemizin geleceği adına umut bağladığımız gücü temsil etmektedirler’

Kırşehir’de ‘Gençlerin İstihdamı İçin Ortak Adımlar’

Ahi Evran Üniversitesi, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri” arasına girdi

Merkez İlçe Öğrenci Meclisi seçimi yapıldı

Bin 200 öğrenciye eğitim yardımı

Korunma altındaki çocuklara dershane desteği...

Burslu öğrencilerin ödenekleri belirlendi

“Zaman engelleri kaldırma zamanıdır”
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat