Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Kültür-Sanat 12/11/2011 / 11:11

Kültür elçisi KIR-ÇED, Viyana’da

 

Kırşehir Kültür- Sanat-Çevre Tanıtma ve Koruma Derneği (KIR-ÇED) Başkanı Mustafa Bağ, Çevre Eğitim Semineri’ne

Kırşehir Kültür- Sanat-Çevre Tanıtma ve Koruma Derneği (KIR-ÇED) Başkanı Mustafa Bağ, Çevre Eğitim Semineri’ne katılmak üzere Viyana’ya gitti.

18 Şubat 2004 tarihinde tüzel kişiliğini alarak Kırşehir'de 7 yıldır birçok çevre çalışmasına imza atan, AB'ye aday ülke Türkiye'de “Topluma Hizmet" uygulamalarında çalışma üreten sekiz sivil toplum örgütü içinde telefonla yapılan mülakatla Brüksel tarafından Türkiye'nin en iyi sivil toplum örgütü seçilen KIR-ÇED’in 3 gün sürecek Viyana gezisinin ardından 30 Kasım’da Romanya'da 5 gün sürecek Dünya Engelliler Haftası etkinliklerine katılacağını bildiren Dernek Başkanı Mustafa Bağ, gazetemize yaptığı açıklamada,  KIR-ÇED’in proje çalışmalarında 2011 yılını çok başarılı bir yıl olarak değerlendirdiğine dikkat çekerek, “Biz her yıl daha başarılı olmak mecburiyetindeyiz. Yakaladığımız eğilimi en kötü ihtimalle aynı seviyede tutmak mecburiye-tindeyiz.  Hedefimiz şimdiki çıtayı daha yükseğe taşımaktır. Bunun içindir ki; aralıksız çalışmak ve üretmek mecburiyetindeyiz. Bizleri Kırşehir, ulusal ve ulus ötesi birimler başarılarımızla tanıdılar. Bizler elde ettiğimiz bu başarıyı sürdürmek mecburiyetindeyiz” dedi.

 Çevre Eğitimi Semineri’ne katılmak üzere dün Viyana’ya giden KIR-ÇED Başkanı Mustafa Bağ,  KIR-ÇED olarak 2011 yılı içinde yerelde, ulusalda ve ulus ötesi çalışmalarında başarılı bir yılı daha geride bıraktığını ve toplamda 9 projeyi tamamladıklarını  belirterek yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Bize proje kapsamında en büyük destek hiç kuşkusuz İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Şubesi’nden gelmektedir. Hazırlamış olduğumuz tüm projelerde, proje mantığını en iyi yorumlayıp bu konuda çalışmalarımızda bizi yönlendiren birimlerin başında gelmektedir.

“Projelerimizin hayata geçirilmesinde bize proje ortaklığı desteği veren Kırşehir Belediye Başkanı ve Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü bu başarıda en büyük ortaklarımız ve teşvik edici unsurlarımızdandır. 2004 yılında Yeraltı Çarşısı’nda Kırşehir Belediyesi’ne ait 12 metrekarelik bir dükkan içinde kurulmuş ve bugün  7  yaşında olan KIR-ÇED bugün geldiği noktada Avrupa Birliği ülkelerinde basılan takvim, broşür ve kitaplarda Türkiye adına yer almaktadır. Bu bağlamda KIR-ÇED, 2007 yılında başlamış olduğu çalışmalarıyla Kırşehir'e 117 bin Euro girdi sağlamış, Kırşehir gençliğinden KIR-ÇED Gençlik Kulübü üyesi olan toplam 98 genci yurt dışına göndererek,  Gençlik Değişimi Projeleri kapsamında gençlerimizi dünya gençleriyle bir araya getirmeyi başarmıştır.

“KIR-ÇED, 2011 yılı içinde yerelde, ulusalda ve ulus ötesi çalışmalarında başarılı bir yılı daha geride bırakmaktadır. Bir sivil toplum kuruluşu olarak başarılarımızı Kırşehir kamuoyu ile paylaşmayı bir borç telakki etmekteyiz.

“KIR-ÇED bu yıl içinde hazırlamış olduğu yerel (İç İşleri Bakanlığı STK'ları Güçlendirme)  ve ulusal (Afrika Serengetisi Tanzanya 13 ülke çevre örgütleri katılımlı, ret nedeni bütçe yüksekliği) projelerinden sadece iki tanesi kabul edilmemiş. Bir projesi Ahiler Kalkınma Ajansı’nda incelemededir.

“KIR-ÇED, 2011 yılı içinde yerelde 3,  ulus ötesinde 7  projeyle toplamda  9  proje sonuçlanmıştır.  4 proje Kasım ve Aralık aylarında tamamlanacak ve Ocak ayının ilk haftası Grundvıg projesi başlayacaktır. Böylelikle ulus ötesi toplam proje sayımız  13 olarak gerçekleşmiş olacaktır. 2011 yılı ilk proje 'Göçer Tarım İşçilerine' yönelik yapılmış olup başarıyla sonuçlanmıştır. Ulus ötesi davetli, 7 ortaklı (İtalya, Romanya, Tunus, Arnavutluk, Azerbaycan, Hırvatistan, 35 katılımcılı) çevre eğitimine yönelik proje de süreci içinde hiçbir aksaklığa uğramadan tamamlanmıştır. Üçüncü projemiz Romanya-Türkiye ortaklığı otizm hastalığına yönelik bir proje olup bu projede tarihine ve içeriğine uygun etkinlikler çerçevesinde tamamlanmıştır.

“Ulus ötesinde  (Romanya-Cluj, Napoca, İtalya-Palermo, İspanya-Madrid, İtalya-Napoli, İsviçre- Zürih, Avusturya-Viyana, Sırbistan-Belgrat Romanya- Piteşti) yetişkin üyelerimizin katılacağı 9 Ocak 2012 yılında başlayacak hayat boyu öğrenme Grundvıg projesi Polonya-Varşova ile başlayacak sırasıyla Fransa-Paris ve İspanya-Madrid'de tamamlanacak bu projeye toplamda 15 üye katılacaktır.

“Viyana'da 3 gün süreli Çevre Eğitim Semineri’nin ardından da, 30 Kasım’da Romanya'da 5 gün sürecek Dünya Engelliler Haftası etkinliklerine katılacağız.”

 

Yorumlar

Toplam 33 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

EMHAYAT üyeleri bir araya geldi

ATA’m hoş geldin

‘Çılgın Proje’nin temel atma töreni 17 Kasım’da

1. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni 24 Kasım’da

Roma dönemine ait antik kentte kurtarma kazısı devam ediyor

Kültür Evi'nde hummalı çalışma

Aşık Paşa, 2. Ulusal Şiir Şöleni’yle anıldı

Aşık Paşa 2. Ulusal Şiir Şöleni bugün

Kültür elçisi KIR-ÇED, Viyana’da

Kadın Aktivite’de sertifika heyecanı

Cumhuriyetimizin 88. yılını buruk kutladık

Istar dokumacılığı yaşatılıyor

Anadolu Ahiliği’ni andık

‘Teşekkürler Kırşehir’

‘Ahilik Haftası güzel geçti’

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ‘Bilim, Sanayi ve Teknoloji’ adını aldı

Kırşehir, "II. Türkiye Sulak Alanlar Kongresi"ne ev sahipliği yapıyor

Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne Kazım Ceylan atandı

“Muhabbet” geleneği yaşatılıyor

Uçurtma Şenliği’ne yoğun ilgi
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat