Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Dünya 16/11/2011 / 11:20

İŞKUR, bin 320 işsize iş kapısı araladı

 

11 ayında 129'u kamu, bin 191'i de özel sektörde olmak üzere toplam bin 320 işsizi işe yerleştirdi.

Türkiye İş Kurumu Kırşehir İl Müdürlüğü, bu yılın ilk 11 ayında 129'u kamu, bin 191'i de özel sektörde olmak üzere toplam bin 320 işsizi işe yerleştirdi. İŞKUR İl Müdürlüğü'nün iş ve işçi bulma hizmetleri faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz Ekim ayı sonu itibariyle Kırşehir'de işsizlerin umut kapısı olan İŞKUR'a kayıtlı 129 kişinin kamu, bin 191 kişinin de özel sektör işletmelerinde işe yerleştirildiği bildirildi.

2011 Ekim ayı sonu itibariyle 6 bin 389 kayıtlı işsizin olduğu ancak 10 bin civarında işsizin bulunduğu Kırşehir'de Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün iş ve işçi bulma hizmetleri projesi kapsamında Ekim ayı sonu itibariyle İŞKUR kanalıyla iş bulmak için başvuruda bulunanlar-dan 129'u kamu kurumuna, bin 191'i de özel sektör olmak üzere toplam bin 320 işsiz işe yerleş-tirildi. Söz konusu dönemde özel sektörde 4 bin 167, kamuda ise 136 işverene takdim yapıldı.

Türkiye İş Kurumu Kırşehir İl Müdürlüğü'nce yayınlanan ve bu yılın 11 ayını kapsayan istatistiki verilerden derlenen bilgiye göre, hizmet, sanayi ve tarım sektörün-de 52'si kamu, 551'i de özel sektörde olmak üzere toplam 603 işyerinin bulunduğu Kırşehir'de bin 337'si kamuda, 10 bin 847'si de özel sektörde olmak üzere toplam 12 bin 184 çalışan bulu-nurken, 2010 Ekim ayında 5 bin 553 kayıtlı işgücünün 2011 Ekim ayında 7 bin 107'ye ulaştığı ilimizde, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 4 bin 907 kayıtlı işsiz sayısı 2011 Ekim döneminde bin 482 kişi artarak 6 bin 389 oldu.

Müşteri memnuniyetini 2011 Ekim ayı sonu itibariyle yüzde 95 olarak gerçekleştiren İl Müdürlüğü'nün İşgücü Piyasa Bilgileri Enformasyon Hizmetleri Projesi kapsamında yürüttüğü faaliyetler çerçevesinde de söz konusu dönemde 557'si özel sektör, 7'si de kamu olmak üzere toplam 564 işyeri ziyaret edildi.

İstihdamında güçlük çekilenlerin istihdam durumu verilerine göre, Ekim ayı sonu itibariyle özel sektörde 146 özürlünün, kamu sektöründe ise 58 özürlü ile 29 eski hükümlünün istihdam edildiği Kırşehir'de, ilköğretim 8. sınıf, ortaöğretim 1. sınıf öğrencileri ile meslek seçme aşamasında olan kişileri hayata hazırlamak, ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun, işgücü piyasasında yeri olan örgün eğitim kurumlarına ve mesleki eğitimlere yönlendirmek; iş bulmada/seçmede güçlükleri olan, mesleki uyumsuzluk problemleri bulunan, mesleki becerilerini geliştirmek isteyen, mesleğini veya işini değiştirmek isteyen yetişkinlere yönelik olarak sunulan iş danışmanlığı ve iş arama beceri eğitimi hizmetlerinden de söz konusu dönemde bireysel olarak 670, grup olarak 6 bin 318 olmak üzere toplam 6 bin 988 kişi yararlandı.

İş Danışmanlığı ve İş Arama Becerileri Faaliyetleri'nden 596'sı bireysel, bin 997'si grup olmak üzere toplam 2 bin 593; Meslek Danışmanlığı, Grup Görüşmesi ve Meslek Bilgi Merkezi Faaliyetleri'nden 74'ü bireysel, 4 bin 321'i de grup olmak üzere toplam 4 bin 395 kişi yararlanırken, işgücünün yurtdışında uygun oldukları işlere yerleştirilmelerine ve çeşitli işler için uygun işgücü bulunmasına, yurtdışı hizmet akitlerinin yapılmasına aracılık etmek, işverenlerin yurtdışında kendi iş ve faaliyetlerinde çalıştıracağı işçileri temin etmelerine ve pasaport temini, pasaport yenilenmesi ve pasaport süresinin uzatılması faaliyetleri kapsamında ise İŞKUR İl Müdürlüğü Ekim ayında 5 kişiye hizmet sundu.

2010 Ekim ayında 673 açık işin bulunduğu Kırşehir'de, bu sayı 2011 Ekim ayında bin 820'ye yükselirken, 2010 Ekim döneminde 308 kişi işe yerleşirken, birçok kurumla işbirliği içerisinde girişimcilik eğitimi başta olmak üzere istihdam garantili kurslarla faaliyetlerini artırarak işsizlerin işgücü piyasasında yer edinmesini sağlayan İŞKUR İl Müdürlüğü geçtiğimiz yıl aynı döneminde işe yerleştirdiği işsiz sayısını bin 320'ye ulaştırdı.

Öte yandan 7 bin 107 kayıtlı işgücüne karşılık, 6 bin 389 kayıtlı işsizin bulunduğu Kırşehir'de, genel ekonomik kriz veya zorlayıcı sebeplerle kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlerin uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak, kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önleyen parasal ödemeler ve hizmetler kapsamında ise Ekim ayında 659 kişiye İşsizlik Sigortası'ndan 845 bin 976 TL tutarında işsizlik ödeneği verildi.

2011 yılı içerisinde 266 adet özel sektör işyerini ziyaret ederek, 66 kişinin Toplum Yararına Çalışma Programı'ndan yararlanmasını sağlayan İŞKUR İl Müdürlüğü'nün Ekim ayını kapsayan istatistiki verilerden derlenen bilgiye göre, Kırşehir'de 9 beden işçisi, 3 satış elemanı, 1 mobilya döşemecisi, 1 elektrikli ev aletleri teknisyeni, 2 bekçi, 3 beden işçisi (temizlik), 5 makine teknikeri, 5 makine teknisyeni, 5 torna tesviyeci, 1 garson (servis elemanı), 1 kebap ustası, 1 taksi şoförü, 3 muhasebeci, 1 yönetici (bilgi işlem), 1 de aşçı yardımcısı unvanlarında bulunan açık işlerde çalışacak işgücünün karşılanmasında ise güçlük çekiliyor.

 

Yorumlar

Toplam 21 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

İŞKUR, bin 320 işsize iş kapısı araladı

 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat