Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Eğitim 10/03/2012 / 10:44

Yurt Yuva-Der’den ‘Sessizliğimizi Kıralım’ kampanyası

 

“Sessizliğimizi Kıralım: Engelli Kadın ve Kızlara Şiddetin Önlenmesi” konulu proje çalışmaları

Genel merkezi Ankara'da bulunan ve 2003 tarihinde kurulan Yurt Yuva-Der (Yetiştirme Yurtlarında Kalan Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım, Hizmet, Dayanışma Derneği) tarafından başlatılan “Sessizliğimizi Kıralım: Engelli Kadın ve Kızlara Şiddetin Önlenmesi” konulu proje çalışmaları bugün başlayacak ve 15 gün sürecek kampanya ile devam ediyor. 

Proje kapsamında düzenlenecek 15 günlük kampanya çerçevesinde Ankara’da değişik mekanlarda tanıtım ve imza toplama stantları açılacak, ayrıca kermes ve korunmaya muhtaç çocuklar için şölen düzenlenecek.

 Proje hakkında yazılı bir basın açıklaması yapan Yurt-Yuva-Der Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Kemal Çalışkan, AB Merkezi Finans ve İhale Birimi ile başlattıkları engelli kadın ve kızlara şiddetin önlenmesi konulu projenin çalışmalarının devam ettiğini belirterek, proje kapsamında 15 günlük bir kampanya başlatacakları söyledi.

Bugün başlayacak kampanya kapsamında aynı zamanda kermes de düzenleyeceklerini kaydeden Çalışkan,  kampanya da engelli kadına şiddetin önlenmesi için bir dizi seminer, konferans, anket çalışması ve mekan ziyaretleri gibi faaliyetlerin olacağını, proje ve kampanya kapsamında yapılacak çalışmalarına sivil toplum kuruluşu ve gönüllülerin katkı ve desteklerini beklediklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Derneğimiz amacı doğrultusunda korunmaya muhtaç çocuklar ve kimsesizlerin sağlık, sosyal ve kültürel olarak desteklenip topluma kazandırılması amacıyla bir takım faaliyetleri belli aralıklarla yapmaktayız.  Bununla birlikte derneğimiz; AB Merkezi Finans ve İhale Birimi ile yürüttüğü proje kapsamında engelli kadına ve kıza yönelik şiddetin önlenmesi adı altında proje çalışmalarımızda devam etmektedir.

“Buna göre; kadının şiddete maruz kalması 2002 Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün yayınladığı rapora göre; şiddetin en fazla aile ortamındaki kadına yönelik olduğu belirtilmektedir. Kadına yönelik şiddeti coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğrenim durumuna bakılmaksızın tüm dünyada yaygın görülen bir olay haline geldiği belirtilmektedir. Kadına Yönelik şiddetin 1/3 - 2/3'si kadınların eşleri tarafından uygulandığı tespit edilmiştir. 24 ülkede kadınların % 20-50'si fiziksel şiddet gördüklerini ifade etmişlerdir. Bir başka araştırma verilerine göre ise; kadınların % 19'u eşleri, % 38,2'si akrabaları, % 22'si ise tanıdıkları tarafından şiddete uğradıkları belirtilmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, kadınların daha çok eşlerinden şiddet gördüğü gözlenmiştir. Engelli kadına yapılan şiddet, bakıcı ve yardımcılarından kaynaklandığı, şiddet gördükleri halde tarafından korku ve tehditten dolayı çoğu kez bunu gizledikleri tespit edilmiştir.

“Çoğu toplumlarda kadına uygulanan şiddetin kabul edilebilir gibi algılandığı ve evliliğin bir özelliği gibi görüldüğü gözlemlenmiştir. Kadına şiddete bakış ve vuku bulma düzeyi, toplumların kültürüne, sosyo-ekonomik yapısına ve yasal düzenlemelere göre de değişmektedir.

“Kadına şiddetin önlenmesi ile ilgili yasal haklarla korunduğu fakat bunun yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının bu konuda daha duyarlı olması gerekmektedir. Özellikle kadın ve kızlara eğitim alanında pozitif ayrımcılık yapılması kendi haklarını arama hususunda daha etkin rol oynayacaktır. Birleşmiş Milletlerin, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi komitesinin 1989 yılında aldığı 12 sayılı tavsiye genelgesi devletleri kadına yönelik şiddetle mücadele etmeye davet etmiştir.

“2007 Eylül ayı itibariyle; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın araştırmasına göre, bakanlığa bağlı 53, belediyelere bağlı 25, STK'lara bağlı 3 olmak üzere 81 kadın konuk sığınma evi bulunmaktadır.

“Yine 2007 yılı itibariyle Türkiye genelinde 5 il, ilçe ve köyde, 1800 evli kadınla yapılan görüşmede, yaklaşık 27 ildeki 50 kuruluşta yapılan görüşme ve anket çalışmalarında kadınların %35'i eşlerinden en az bir kez dayak yediği, bu araştırmada kadınların % 16'sının bu şiddeti meşru gördüğü tespit edilmiştir. Öğrenim düzeyi yükseldikçe bu şiddetin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu bakımdan kız çocuklarına verilen eğitiminin önemi bir kez daha anlaşılmıştır.

“Yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün yanı sıra sivil toplum Kuruluşları ve bireylere bu konuda çok iş düşmektedir.

“Huzurlu ve sağlıklı bir toplum için kadınıyla kızıyla, çocuğuyla ve engellisiyle hayatı paylaşırken herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirken AB projeleri gibi destekleyici etkenler büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.”

 

Yorumlar

Toplam 25 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti

Okulöncesi ücretleri belirlendi

Yaz Kur’an kursları başladı

Yurt Yuva-Der’den ‘Sessizliğimizi Kıralım’ kampanyası

Kırşehir heyeti YÖK Başkanı ile görüştü

46 müdür yardımcısı atanacak

Kırşehir’de eğitime bir gün daha kar tatili

‘Okullar Hayat Olsun’ işbirliği protokolü bugün imzalanacak

Öğretmenler Günü kutlu olsun

‘Öğretmenlerimiz, ülkemizin geleceği adına umut bağladığımız gücü temsil etmektedirler’

Kırşehir’de ‘Gençlerin İstihdamı İçin Ortak Adımlar’

Ahi Evran Üniversitesi, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri” arasına girdi

Merkez İlçe Öğrenci Meclisi seçimi yapıldı

Bin 200 öğrenciye eğitim yardımı

Korunma altındaki çocuklara dershane desteği...

Burslu öğrencilerin ödenekleri belirlendi

“Zaman engelleri kaldırma zamanıdır”
 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat