Ana Sayfa

Son Dakika

Güncel

Siyaset

Spor

Dünya

Sağlık

Eğitim

Kültür-Sanat

İzleyici Temsilcisi

Söyleşi 18/06/2012 / 13:43

Çiçekdağı ve Akçakent Yerköy’e mi bağlanacak?

 

Kırşehirliler Vakfı Başkanı Erol Tosun, Çiçekdağı ve Akçakent ilçelerimizin Yerköy'e bağlanacağı söylemleriyle ilgili

Türk demokrasinin kara bir sayfasını oluşturan bir ilin iktidar partisine oy vermediği için ilçe yapılmasının öyküsünün yaşandığı Kırşehir'in makus talihi farklı bir boyutta yeniden mi tekerrür edecek sorusu son günlerde Kırşehir'in gündemine oturdu.

Bilindiği üzere 20 Temmuz 1954 tarihinde Başbakan Adnan Menderes'in siyasi rakibi Osman Bölükbaşı'nın memleketi olan Kırşehir'in her seçimde tulum çıkarmasından duyduğu kırgınlık hissinden kaynaklanan bir politik karşı hamle olarak, Nevşehir'i il, Kırşehir'i de Nevşehir iline bağlı bir ilçe haline getirmesi sonucu Çiçekdağı Yozgat'a, Kaman Ankara'ya, Hacıbektaş, Mucur ve Avanos da Nevşehir'e bağlanmıştı.

Türk demokrasinin kara bir sayfasını oluşturan bu kararın ardından 3 yıl sonra Haziran 1957'de Kırşehir tekrar il haline getirilmiş ve Yozgat'ın Çiçekdağı, Ankara'nın Kaman ve Nevşehir'in Mucur ilçeleri tekrar ilimize dahil edilmiş, ancak eski kazalarından Avanos, Kozaklı ve Hacıbektaş Nevşehir'de kalmıştı.

Son günlerde de Yozgat'ın Yerköy ilçesinin il olacağı ve Çiçekdağı ile Akçakent ilçelerimizin Yerköy'e bağlanacağının dillendirilmesi Kırşehir'de huzursuzluk yaratırken, sürekli göç veren, giderek küçülen ve milletvekili sayısı da 3'ten 2'ye düşürülen Kırşehir'in en eski ve önemli ilçelerinden Çiçekdağı ile AK Parti Kırşehir Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Abdullah Çalışkan'ın temsil etmesine rağmen Akçakent'in, il yapılacağı dillendirilen Yerköy'e bağlanması fikri kamuoyunda büyük tepki topluyor.

AK Parti siyaset döneminde Yozgat Milletvekillerinin söz sahibi olduğunu iddia eden bazı çevreler, Bekir Bozdağ'ın da Genel Başkan Yardımcısı olması sebebiyle elimizdeki ilçeleri alacaklar kaygısıyla tüm Kırşehir halkının huzursuz olduğunu, acaba endişesiyle, "Demokrat Parti dönemindeki gibi mi olacağız" düşüncesine kapıldığını kaydederek, Kırşehir'in ilçelerinden Çiçekdağı ve Akçakent'in Yerköy'e bağlanması için siyasilerin çalışmalar yaptığını dillendirirken, Kırşehirliler Vakfı Genel Başkanı Erol Tosun da, "Çiçekdağı ile Akçakent'teki oyunu biz biliyoruz. 1954 yılında Kırşehir nasıl ilçe olduysa, bu yönetimin altında olan devletin önemli makamlarında olduğunu zanneden, oradan da milletvekili olma hesabı yapanları Kırşehirliler asla unutmayacaklardır" dedi.

Kendisi de Çiçekdağı Hacıhasanlı köyü nüfusuna kayıtlı olan Kırşehirliler Vakfı Başkanı Erol Tosun, Çiçekdağı ve Akçakent ilçelerimizin Yerköy'e bağlanacağı söylemleriyle ilgili olarak canlı telefon bağlantısıyla Kırşehir Televizyonu (KTV) haber ekibine yaptığı açıklamada, görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

"Yerköy'ün il oma çabası var. Biz bunu bir sivil toplum kuruluşu olarak yasal prosedür içerisinde sonuna kadar protesto etmeye devam edeceğiz. Değerli Kırşehirlilerden istirhamım şu; Cumhurbaşkanlığı'nı, Başbakanlığı, Meclis Başkanlığı'nı, Adalet Bakanlığı'nı, İçişleri Bakanlığı'nı ve HSYK yetkili kurumlarını faks ve e-mail yağmuruna tutmalarını istiyoruz. Eylül sonu Ekim'in başı gibi Kırşehir'in kaybettiği Hacıbektaş ve özellikle Avanos ile Kozaklı'da geniş bir kampanya düzenleyeceğiz Kırşehirliler Vakfı ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber. Biz bu çabanın içerisindeyken siz burada yeni bir vilayet yaratmaya çalışıyorsunuz. Kırşehir'e ihanet ediyorsunuz. Çiçekdağı'na ve Akçakent'e ihanet ediyorsunuz. Nüfusu küçültüyorsunuz. Bayburt'u vilayet yapan ülke bireyi değilseniz kendinizi o manaya koyamazsınız. Koyma şansınız da yok. Bayburt tarihi ayrı, Çiçekdağı tarihi ayrı. Tarih olarak Yerköy'ün tarihi ile Çiçekdağı'n tarihi arasında 100 yıllar, asırlar var. Çiçekdağı çok daha eski bir bölge. Buna asla izin vermeyeceğiz.”

 

Yorumlar

Toplam 24 Yorum Yapılmış

Henüz Yorum Yapılmamış

Kategorideki Diğer Haberler

Çiçekdağı ve Akçakent Yerköy’e mi bağlanacak?

Terme bölgesinde belediye tarafından yatırımcılar için arsa tahsisi yapılacak.

Adliye binası defterdarlık olarak kullanılacak

Denetimsizlik Kırşehir'i vuruyor!

Seyfe Gölü'nün doluluk oranı yüzde 90'lara ulaştı

Vergi levhalarını tasdik ettirme süresi sona eriyor

MEDAŞ İl Müdürlüğü 2009 yılında 23 plan ve proje çalışması yapacak

 
 

SİTE İÇİ ARAMA

 

SPOR

Kick Boks Şampiyonası başladı

Büyükler ve Gençler Ferdi Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapılan törenle başladı.

Kick Boks Federasyonu’ndan Vali Erden’e ziyaret
Kickboks Takımı, Rektör Saylam’ı ziyaret etti
Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Turnuvası yapıldı
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na öğrenci alınacak
İl Spor Merkezleri eğitimlerine başladı

SAĞLIK

Aile Hekimliği’nde 11. ek yerleştirme

Kırşehir'de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne göre 11. ek yerleştirme yapılacak.

‘Hastane kapılarında parası olmadığı için ölen insanlar göreceğiz’
Kırşehir’e 10 hekim atandı
Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
Yeşilay Haftası başladı
65. Verem Haftası başladı

EĞİTİM

Direksiyon usta öğreticilik kursu başlıyor

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan direksiyon usta öğretici kursunun

Milli Eğitim Müdürü Ayata görevine başladı
İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Okulöncesi ücretleri belirlendi
Yaz Kur’an kursları başladı
 

GÖRSEL REKLAMLAR


VİDEO'LU HABERLER

İl Özel İdaresi’nden eğitime katkı
eski Vali Konağı bahçesinde yeni bir ilköğretim okulu yapılacak.

Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Kırşehir de kadın sayısı erkeklerden daha fazla.
50 km hız limitini aşan sürücüler radardan kurtulamıyor
Şehrimiz ne kadar temiz

FOTO GALERİDEN

Kırşehirden Görüntüler
PİYASA VERİLERİ
 
 
 

Copyright © 2009 KIRŞEHİR TV
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Tasarım ve Kodlama

Evden Eve Nakliyat