65. Verem Haftası başladı
Dünyada her yıl 1,7 milyon insanın öldüğü, tedavi edilmeyen her hastanın yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırdığı verem hastalığına
9/01/2012

Dünyada her yıl 1,7 milyon insanın öldüğü, tedavi edilmeyen her hastanın yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırdığı verem hastalığına dikkatleri çekmek amacıyla değişik etkinliklerle değerlendirilecek 65. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası nedeniyle Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü'nce farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinliklerin "Açılış Toplantısı" gerçekleştirildi.


65. Verem Savaş Haftası Açılış Toplantısı, geçtiğimiz hafta Perşembe günü Kültür Merkezi Salonu'nda yapıldı.


Vali Mehmet Ufuk Erden, Emniyet Müdürü Metin Aşık, Milli Eğitim Müdürü Mesut Ayrıksa ve Müdür Yardımcısı Aşır Durkal, Sağlık İl Müdürü Selçuk Büyüker başta olmak üzere bazı daire müdürleri ve öğrencilerin katıldığı toplantının açış konuşmasını Sağlık İl Müdürü Selçuk Büyüker yaptı.


Konuşmasında, programın hazırlanma amacına ilişkin bilgiler veren Büyüker, her yıl tahminen 9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı bilgisini vererek, Türkiye'de veremle savaşın Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerdiği strateji ile yürütüldüğünü ve BCG aşısının özellikle çocuklarda kanla yayılan ve öldüren verem hastalıklarını önlemede çok etkili olduğunu vurguladı.


Sağlık Müdürü Büyüker'in konuşmasının ardından Sağlık Müdür Yardımcısı Ahmet Albeni de, verem hastalığının Türkiye'de ve Kırşehir'deki genel durumu ile ilgili bilgiler verdi.


65. Verem Savaş Haftası Açılış Toplantısı'nda ayrıca, Verem Savaş İl Koordinatörü Deniz Tosun ve Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Baran tarafından slayt eşliğinde verem, bulaşma yolları ve tedavisi hakkında bilgiler aktarıldı.


Program, Vali Erden ile Emniyet Müdürü Aşık tarafından Verem Savaş İl Koordinatörü Tosun ve Dr. Gamze Baran’a plaket verilmesiyle sona erdi.