Doğada yetişen mantarları tüketmeyin
“Zehirli ve zehirsiz mantarın birbirinden ayırt edilmesi çok zor
2/07/2012

Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü, içinde bulunduğumuz mevsim nedeniyle ülkemizde özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında oldukça yaygın olan doğada kendiliğinden yetişen mantarları yeme alışkanlığına karşı vatandaşları uyardı.
Sağlık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, doğada kendiliğinden yetişen mantarları yedikten sonra zehirlenerek hastanede yatmak zorunda kalan ve ölen yüzlerce kişinin olduğu belirtilerek, “Zehirli ve zehirsiz mantarın birbirinden ayırt edilmesi çok zordur. Ancak uzmanlar tarafından mikroskobik incelemeler sonucu ayırt edilebilen mantarların bilinçsizce toplanıp yenilmesi sonucu zehirlenmeler meydana gelmektedir” denildi.
Beslenmemizde sıkça kullandığımız yiyeceklerden biri olan mantarın genellikle etle aynı besleyici özellikte olduğunun düşünüldüğü, ancak mantarın besin değerinin etle aynı olmadığının vurgulandığı açıklamada, 100 gram mantarda 28,0 oranında enerji, 90,4 oranında su, 2,7 oranında protein, 0,3 oranında yağ, 4,4 oranında karbonhidrat bulunurken, 100 gram ette 68,0 oranında su, 190 oranında enerji, 19,1 oranında protein, 12,0 oranında yağ ve karbonhidrat oranının sıfır olduğu belirtildi.
Türü bilinmeyen mantarların yenilmesine bağlı olarak meydana gelen mantar zehirlenmelerinde kardiyovasküler bozukluklar, çarpıntı, şuur bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş, solunum ve dolaşım yetersizliği görüldüğünün kaydedildiği açıklamada, bu tür belirtilerle karşılaşılması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması istendi.
“Doğada kendiliğinden yetişen mantarları yemeyiniz! Öldürücüdür” uyarısında bulunulan açıklamada, mantarla ilgili doğru bilinen yanlışlar ise şöyle sıralandı:
“Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır. Sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır. Pişirilen mantarın zehri kaybolur. Mantar yoğurt ile yenirse zehirlemez. Kurutulmuş mantar zehirlemez. Çayırda yetişen mantar zehirlemez. Koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir, iç kısım mavileşirse zehirlidir. Salyangozlar zehirli mantarı yemez. Ağaç üstündeki mantarlar zehirlemez. Güzel bir mantar yemeğinden sonra kendinizi istenmeyen bir yerde bulabilirsiniz.”
Açıklamada ayrıca, mantar tüketiminde kültür mantarlarının tercih edilmesi önerilerek, “Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu anlamak mümkün değildir. Türü bilinmeyen zehirli mantarlar yerine kültür mantarlarını tercih ediniz. Satın alacağınız mantarın ambalajlı olmasına, nerede üretildiğine, imal ve son kullanma tarihlerinin olup olmadığına bakınız” uyarısında bulunuldu.