Halk Eğitim’de kurs sayısı 180’i geçti
Halk Eğitimi Merkezi'nde, bu öğretim yılı sonunda 14 bin kursiyere belge verilmesi planlanıyor...
12/11/2012

1 Ekim'de başlayan 2012-2013 öğretim yılından bugüne kadar 180'in üzerinde kursun açıldığı Halk Eğitimi Merkezi'nde, bu öğretim yılı sonunda 14 bin kursiyere belge verilmesi planlanıyor...

Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde yeni kurslar açılmaya devam ediyor. Kurs sonunda verilen belgeyle iş bulabilme imkanı sağlayan meslek garantili kurslara vatandaşların ilgi gösterdiği Halk Eğitimi Merkezi'nde 1 Ekim'de başlayan 2012-2013 öğretim yılından bugüne kadar 180'in üzerinde kurs açıldı.
Kırşehir'de özellikle işsizlere yönelik istihdam garantili kursların yanı sıra bayanlara yönelik gelişim kursları açarak vatandaşların taleplerini yerine getiren Halk Eğitimi Merkezi'nde bu öğretim yılında açılan 180'den fazla kursa 6 bine yakın kursiyer katıldı.
Geçtiğimiz öğretim yılında 10 binden fazla kursiyeri belge sahibi yapan Halk Eğitimi Merkezi'nin bu öğretim yılı sonundaki hedefinin 14 bin kursiyer olduğunu belirten Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Osman Dulkadir, kurs sayısını artırmaya devam edeceklerini açıkladı.
Aşçılık, evde çocuk bakımı ile yaşlı bakım kurslarına yoğun ilginin olduğunu belirten Dulkadir, haber ekibimize yaptığı açıklamada, vatandaşların iş bulabilir miyim düşüncesiyle kurslara katıldığını belirtti.
Vatandaşların talepleri doğrultusunda kurs çeşitlerini çoğaltabileceklerini de ifade eden Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Dulkadir, "Halk Eğitimi Merkezi'nde bu öğretim yılı başı itibariyle şu anda 180'in üzerinde kurs açmış bulunuyoruz. Bunların içerisinde en yeni olan kurslarımızdan yabancılara yönelik açmış olduğumuz Türkçe öğretim kursumuz. Bunun dışında kalorifer ateşçiliği, emlak komisyonculuğu kurslarımız var. Enstrüman kurslarını yeni açtık. Osmanlı Türkçesiyle ilgili bir çalışmamız vardı. Bu kursumuzu da açtık. Ayrıca diksiyon kursumuzu da açtık. Talepler olduğu sürece yeni kurs sayılarımızı artıracağız, artırmaya devam edeceğiz. Kış döneminde kurslara olan ilgi artıyor. Vatandaşlarımızda daha ziyade buradan almış oldukları belgeyle iş bulabilir miyim düşüncesi var. Ve o alandaki kurslara daha çok yöneliyor. Örneğin geçtiğimiz hafta aşçılık kursu açtık. Aşçılık kursuna talep oldukça çok fazla. Evde çocuk bakımı, yaşlı hasta bakımı kursuna talep var. Bunlar artık bir sektör oldu. Bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerde rahatlıkla iş bulabiliyorlar. Talep genellikle bayanlarımızda bu yönde. Biz de talepler doğrultusunda kurs çeşitlerimizi çoğaltabiliyoruz. Şu anda kurs öğrenci sayısı 6 bin civarında. Ama bu yılsonu itibariyle, geçtiğimiz yıl 10 binin üzerinde kursiyerimize belge vermiştik. Bu sene ki hedefimiz 13-14 bin civarında olacak. Yani biz biraz daha sayıyı artırmaya çalışıyoruz. Bu alanda çalışmalarımız, planlamalarımız var" dedi.