Kırşehir demiryoluna kavuşacak
Kırşehir merkezden geçmesi planlanan "Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu" projesinin çalışmalarına start verildi.
15/11/2012

Kırşehir merkezden geçmesi planlanan "Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu" projesinin çalışmalarına start verildi.
Kırşehir, Cumhuriyetin ilk dönemlerinden beri yapılacağı konuşulan, birkaç kez yatırım programına teklif edilmesine rağmen bir türlü yapılamayan demiryoluna "Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu" projesi ile kavuşacak. Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği'nin 9. maddesi gereğince yapılacak olan "Halkın Katılımı Toplantısı" da 27 Kasım 2012 tarihinde Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
Sanayisi olmayan, kültür ve termal turizmden nasibini alamayan, sürekli göç verdiği için milletvekili sayısı 3'ten 2'ye düşen, yeni teşvik yasasından beklediği oranda faydalanamayan ve Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sorunları bitmek bilmeyen Kırşehir, sosyal, ekonomik ve hatta kültürel açıdan da gelişimini etkileyecek demiryoluna kavuşacak.
Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kırşehir ile birlikte Aksaray ve Ulukışla'yı kapsayan demiryolu projesi için çalışmalara başlandığı bildirildi.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Kırşehir'in Merkez ilçesi sınırları içerisinden geçen "Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu" projesinin yapılması planlandığı hatırlatılarak, projeye yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirme toplantısı yapılacağı belirtildi.
"Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu" projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği'nin 9. maddesi gereğince "Halkın Katılımı Toplantısı" yapılacağının belirtildiği açıklamaya göre, Kırşehir'in gelişimi açısından büyük öneme sahip projenin bilgilendirme toplantısı 27 Kasım tarihinde saat 11.00'de Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
ÖTE YANDAN Nisan ayında yapılan İl Koordinasyon Kurulu ve İdare Şube Başkanları toplantısında 2012 yatırım tekliflerine ilişkin olarak verilen bilgiye göre, Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Etüt Projesi, 2011-2012 yıllarını kapsıyor. Proje tutarı 2 milyon 513 bin TL olurken, 2011 yılı sonu harcaması 413 bin TL olarak gerçekleşti. Projeye Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri, 2011’in ikinci yarısında başladı. Kırşehir’den başlayıp Kırşehir, Ortaköy ve Aksaray’dan Ulukışla’ya bağlanan yüksek standartlı bir demiryolu projesinin uygulama projesi şeklinde hazırlandığı bildirilirken, bu proje Kırşehir ve Aksaray’ı hem kuzeyde, hem de güneyde limanlara bağlayacak.
Demiryolu projesi güneyde Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hattını kullanarak Mersin ve Adana’ya özellikle Mersin limanına, kuzeyde ise Samsun’a bağlayacak. Karadeniz’i Akdeniz ve Çukurova bölgelerine bağlayacak olan Samsun-Çorum-Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla arası demiryolu projesi dört ayrı etapta projelendirilip tamamlanacak. Projenin ilk ayağını Kırşehir-Aksaray-Ulukışla arası, ikinci etabını Yerköy-Kırşehir, üçüncü etabını Yerköy-Çorum, dördüncü ve son etabını ise Çorum-Samsun arası oluşturuyor.