Kayıtlı işsiz sayısı arttı
2012 yılı Eylül ayı sonunda 6 bin 112 olan kayıtlı işsiz sayısı Ekim ayında
16/11/2012

Kırşehir'de Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne kayıtlı işsiz sayısı arttı. 2012 yılı Eylül ayı sonunda 6 bin 112 olan kayıtlı işsiz sayısı Ekim ayında 290 kişi daha artarak 6 bin 402'ye yükseldi.
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Ömer Faruk Akyol'un verdiği bilgiye göre, Kırşehir'de Ekim ayında 290 kişi daha kayıtlı işsizler ordusuna katılırken, Ekim ayında İŞKUR tarafından 150 kişi daha özel sektörde işe yerleştirilerek, Eylül ayı sonu itibariyle 2 bin 216 olan işe yerleştirilenlerin sayısı 150 kişi daha eklenerek 2 bin 366'ya ulaştı.
İşsizliğin giderek arttığı ülkemizde işsizin dert kapısı olan İŞKUR, işsizlere iş kapısı aralamaya devam ederken, kayıtlı işsiz sayısındaki artışla birlikte işe yerleştirmede de artış yaşandı.
İŞKUR İl Müdürü Ömer Faruk Akyol'un İŞKUR tarafından yürütülen faaliyetlerin yanı sıra kayıtlı işsiz ve işe yerleştirme verilerine ilişkin haber ekibimize verdiği bilgiye göre, Ekim ayında kayıtlı işsiz sayısı 6 bin 402 olurken, işe yerleştirilenlerin sayısı da 2 bin 366 oldu.
Çalışma ve Kırşehir İl Müdürlüğü'nün istatistiki verilerine göre, Ekim ayı sonu itibariyle ilimizdeki işsiz sayısının 6 bin 402, istihdam verilerine göre de Ekim ayı sonu itibariyle özel sektörde istihdam edilenlerin sayısının 2 bin 366 olduğunu açıklayan İŞKUR İl Müdürü Akyol, staj programı kapsamında Ekim ayı sonu itibariyle 75 tane işyerinde toplam 136 stajyerin bulunduğunu belirtti.
İşverenlere staj programından yararlanmaya da davet eden Akyol, en az iki tane sigortalı işçi çalıştıran işyerlerinin muhakkak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'yle irtibata geçmesini istedi.
İşverenlere staj programı kapsamında takdim edilen işsizlerin 6 ay süreyle stajyer olarak çalışacağını ve stajyerlerin günlük 25 lira cep harçlığının yanı sıra genel sağlık sigortası primlerinin de İŞKUR tarafından ödendiğini anımsatan Akyol, 6 ayın sonunda stajyerin yüzde 20 oranında istihdam edilmesi şartıyla yeni stajyerlerden yararlanma fırsatını işverenlere sunduklarını belirtti.
İŞKUR'un aktif iş gücü programları çerçevesinde yaptığı faaliyetler arasında meslek edindirme ile istihdam garantili kursların da bulunduğunu hatırlatarak, son olarak pastacı yardımcısı kursunu açtıklarını ve önümüzdeki günlerde de yine Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı işbirliğinde aşçı yardımcısı, cilt bakım ve temel makyaj, cilt bakım teknikleri kurslarını açmayı planladıklarını belirten İŞKUR İl Müdürü Akyol, işsizleri istihdamlarını sağlamanın yanı sıra meslek sahibi olma noktasında açtıkları bu kurslara katılmaya davet etti.