İnsan kemikleri bulunan Ahi Evran Camii alanında çalışma başlatıldı
Kurban Bayramı arifesinde Ahi Evran Camii alanında vatandaşların insan kemikleri bulması yetkilileri harekete geçirdi.
16/11/2012

Kurban Bayramı arifesinde Ahi Evran Camii alanında vatandaşların insan kemikleri bulması yetkilileri harekete geçirdi. Bunun üzerine antropoloji uzmanları çalışma başlattı.
Kırşehir Belediyesi’nin Ahi Evran Külliye Projesi’nin olduğu alanda 24 Ekim 2012 tarihinde insan kemiklerine rastlayan vatandaşların ihbarından sonra ortaya çıkan iskelet parçaları, Ahi Evran Üniversitesi Antropoloji Bölümü uzmanlarınca araştırılmaya başlandı.
Ahi Evran Camii’nin kuzey tarafında yapılan çalışmalar sonucu 1 erişkin kadın iskeleti, 1 çocuk iskeleti ve 1 bebek iskeletine ulaşıldığı bildirilirken, yapılan araştırmada bölgenin zamanında mezarlık alanı olduğu bilgisine ulaşıldı.
Bölgede çalışma yapan Antropoloji Uzmanı Yarenkür Alkan, “Belediye’nin külliye çalışması nedeniyle Ahi Evran Camii çevresinde bir çevre düzenlemesi yapılırken caminin yan tarafında vatandaşların bulduğu bir kafatası bildirildi. Savcılık ve Müze Müdürlüğü’ne ulaşan bilgilerle bizimle diyalog kuruldu. Kafatasının çıkartılması istendi, fakat şimdi kazı çalışmaları yapıyoruz. Bir tane değil, tam 4 tane kafatası bulduk. Rektörlüğün de desteği ile kazıları devam ettireceğiz” dedi.
Bölgede çalışmaların uzmanlar eşliğinde devam edeceği ve yapılan çalışmalar sonrası kemiklerin akıbetinin netlik kazanacağı bildirildi.