‘Çağdaş Kırşehir’ 21 yaşında
19 Kasım 1992 yılında yayın hayatına başlayan gazeteniz "Çağdaş Kırşehir" siz okuyucularından aldığı destekle 21. kuruluş yılına
19/11/2012

19 Kasım 1992 yılında yayın hayatına başlayan gazeteniz "Çağdaş Kırşehir" siz okuyucularından aldığı destekle 21. kuruluş yılına ulaşmanın haklı gururunu yaşıyor.


Çizgisiyle bugüne kadar Kırşehir basınında birçok ilki gerçekleştiren "Çağdaş Kırşehir" yayın hayatına başladığı günden bu yana habercilik ve yorum alanında Anadolu basınının saygın bir yayın organı olarak doğrular karşısında ödün vermeden bütün zorlukları göğüsleyerek yayın yaşamını sürdürmeye devam ediyor.


Gazetemizin sahibi Adem Akkuş da, 21. kuruluş yıldönümümüz dolayısıyla "Çağdaş Kırşehir" gazetesinin günümüz şartlarının kendisine eskisinden daha önemli görevler yüklediğinin sorumluluklarını kabullendiğini ve şimdiye kadar olduğu gibi bundan böyle de halkın vicdanı olacağını belirterek, "Okurlarımızın ilgi ve güvenine layık olmak için gazetemiz bundan böyle de halkın doğru ve gerçek haber alma hakkını varlığının birinci sebebi olarak koruyacak ve savunacaktır" dedi.


Bugün kuruluşunun 21. yılını kutlayan "Çağdaş Kırşehir" gazetesinin, insanların özel hayatına ve insanlık onuruna saldırı, hakaret, iftira gibi davranışları kanunlardan önce kurulduğu günden bu yana olduğu gibi kendi iç denetimleri ile önlemeye devam edeceğinin altını çizen Akkuş, "Okurlarımızın ilgi ve güvenine layık olmak için aynı kararlılıkla yayınını sürdürecek olan 'Çağdaş Kırşehir' kendisini bugünlere taşıyan tüm okurlarına ve halkımıza teşekkür etmeyi de bir borç bilir" diye konuştu.


Çağdaş Kırşehir gazetesinin Laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına bağlı yayıncılık anlayışıyla bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de çağdaş ve objektif yayın ilkesini her ortamda sürdüreceğini belirten gazetemiz sahibi Adem Akkuş, "Kişi hak ve özgürlüklerine saygılı haber ve yorumları, seçkin yazar kadrosuyla Kırşehir'de yaşayan herkesin takdirini kazandığına inandığımız 'Çağdaş Kırşehir' başta Kırşehir'in sorunları olmak üzere tüm toplumsal sorun ve kaygıları sorumluluk bilinci içinde dile getirmeye devam edecek ve tam 20 yıldır izlediği duyarlı yayın politikasını aynı çizgide sürdürecektir" dedi.


21 yıl önce kurduğu hayallerin bugün gerçekleşmesinden dolayı mutluluk duyan Çağdaş'ın yayına başlarken verdiği senedin altında bugün de aynı kararlılıkla imzası var.


İşte senedimiz:


“Söz veriyoruz! 'Çağdaş' halkın doğru ve gerçek haber alma hakkını varlığının birinci sebebi olarak koruyacak ve savunacaktır. Haberi herhangi bir mal değil, toplumsal bir değer sayacak, doğruluğunu garanti etmenin sorumluluğunu taşıyacaktır. Bu yolda cesur ve adil olacaktır. Cevap ve düzeltme haklarının en hızlı ve etkili biçimde kullanılması kolaylaştırılacaktır. Namus ve mesleki dürüstlük asla taviz verilmeyen ilkelerimizden birisi olacaktır.


“Bu gazete kamu çıkarı ile çatışan hiçbir özel çıkarı kollamayacaktır. Kendi çıkarlarının kavgasını yapmayacaktır.


“Çağdaş, gerçekleri saklamayacaktır. Geleceğe kurulu çıkarcı bir anlayışla dosya biriktirmeyecektir. İnsanların özel hayatına ve insanlık onuruna saldırı, hakaret, iftira gibi davranışları kanunlardan önce kendi iç denetimi ile önleyecektir. Bu gazete halkın ahlak anlayışı ile din duygularını ve aile kurumu ile ilgili değerleri titizlikle koruyacaktır.


“Çağdaş'ın hedefi barış içinde, özgürce yaşayan müreffeh bir toplumdur. Şiddetle zorbalık, bu gazeteyi sonsuza kadar karşısında görecek, demokratik değerlere saygı zemininde yükselen milli birlik ideali en cesur ve inançlı desteği bizde bulacaktır.


“2000'li yıllara 'Medya Çağı', bu çağın sistemine de 'Medya Demokrasisi' deniyor. Çağdaş demokrasi ve ülkemizin özel şartları bize eskisinden daha önemli görevler yüklüyor. Bu bilinçle sorumluluklarımızı kabulleniyor ve senet haline getirip altına imza atıyoruz. Halkın vicdanı olacağımıza söz veriyoruz.”