Kızılay, bağışlarınızı bekliyor
Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi’nin periyodik olarak sürdürdüğü kan bağışı kampanyaları hız kesmiyor.
20/11/2012

Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi’nin periyodik olarak sürdürdüğü kan bağışı kampanyaları hız kesmiyor... Geçtiğimiz Cumartesi günü bir hafta sürecek kampanya başlatıldı... Kampanyanın ilk iki gününde 204 ünite kan toplandı 


Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi, periyodik olarak sürdürdüğü kan bağış kampanyalarına devam ediyor. Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi, İş Bankası önündeki Anıt Meydanı'nda konuşlandırdığı Kan Alım Standı ile 17 Kasım Cumartesi gününden itibaren bir hafta sürecek kan bağış kampanyası başlattı.


Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi, Türkiye'nin ihtiyacı olan 1 milyon 800 bin ünite kanın toplanabilmesi için kan bağışındaki oranı artırma noktasında çalışmalarını tüm hızıyla sürdürürken, Kırşehir'de bir hafta sürecek kan bağış kampanyasında duyarlı vatandaşların desteği ile iki günde 204 ünite kan toplandı. 17 Kasım Cumartesi günü başlayan kan bağış kampanyası 24 Kasım Cumartesi gününe kadar devam edecek.


Çeşitli festival ve bayramlarda düzenlediği kampanyaların yanı sıra ekip ve stant çalışmaları ile gönüllü vatandaşlardan kan bağışı alan ve 2010 yılında 5 bin 893 ünite kan toplayarak İç Anadolu Bölge Kan Merkezi olarak Kayseri'den sonra 2. olan Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi'nce, Kan Alım Standı'nda bir hafta süreyle 10.00-18.00 saatleri arasında gönüllü vatandaşlardan kan bağışı alınacak.


Kan Alım Standı'na gelen gönüllü bağışçılardan ilk olarak Bağışçı Bilgi Formu'nu doldurarak, doktorların muayenesi sonucu uygulanan testler ve alınan bilgiler neticesinde kan alımının yapıldığını belirten Türk Kızılayı Boztepe İlçe Şube Başkanı Halil İbrahim Oflaz, kanın acil değil, sürekli ihtiyaç olduğunu vurguladı.


Dünyadaki uygulama ve araştırmalara göre en güvenli kanın, gönüllü, karşılık beklemeksizin ve düzenli kan bağışçılarından elde edildiğini belirterek, milyonlarca insanın hayatlarını tanımadığı ve kanlarını özgürce ve hiçbir karşılık beklemeksizin bağışlayan insanlara borçlu olduğuna dikkat çeken Türk Kızılayı Boztepe İlçe Şube Başkanı Halil İbrahim Oflaz, bağış kampanyası ile ilgili haber ekibimize yaptığı açıklamada, vatandaşları sürekli kan bağışçısı olmaya davet etti.


Kırşehir halkının daha önce düzenlenen kampanyalara gösterdiği ilgi ve alakayı yine beklediklerini belirten Oflaz, "Türk Kızılayı Kırşehir Şube Başkanlığı'nın 2012 yılında periyodik olarak uygulamış olduğu Kan Merkezi'nin Kan Alım Standı 17 Kasım Cumartesi günü itibariyle 24 Kasım Cumartesi günü dahil olmak üzere bir hafta süreyle ilimizde bulunacak. Sabah 10.00 ile akşam 18.00 arası hizmet verecek. Buradan Kırşehir halkının bundan önce göstermiş olduğu ilgi, alaka ve teveccühe teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da aynı ilgiyi göstermelerini bekliyoruz. Burada bir hafta süreyle kan alım hizmeti devam edecektir. Bu hizmetin ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizde nüfus bazında zaten Kırşehir kan alımında ilk 10 sıralamasında yer alıyor. İnşallah bu kan alımının da hem Kızılayımıza, hem halkımıza hayırlı olacağını temenni ediyorum" diye konuştu.


Bu arada bir hafta sürecek kampanyada günde 80 ila 100 ünite arasında kan toplanması beklenirken, Kızılay Kırşehir Şu-besi'nin bu ay içinde toplamayı hedeflediği kan oranı bin 500 ünite.


İlimize Sivas'tan gelen Kan Alım Standı'nın bir hafta boyunca Anıt Meydanı'nda gerçekleştire-ceği kan alımının ardından Yozgat'a gideceği bildirildi.