Tunçbilek’ten “kış lastiği” uyarısı
Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Murat Tunçbilek, kış lastiği kullanımı konusunda araç sürücülerine uyarılarda bulundu
21/11/2012

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Murat Tunçbilek, kış lastiği kullanımı konusunda araç sürücülerine uyarılarda bulundu.


Son günlerde sıkça dile getirilen ticari araçlarda kış lastiklerinin kullanımıyla ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Murat Tunçbilek, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı basın açıklamasında, ilimizde kış aylarının çok sert ve çetin geçmesi nedeniyle tüm araç sürücülerinin araçlarının kışlık bakımlarını yaptırması gerektiğini kaydetti.


Kışlık bakımın sadece arabaların yağını değiştirmekle, antifriz koydurmakla olmadığını belirten Tunçbilek, “Güvenli sürüş için hayati önem taşıyan kış lastiği kullanımı artık yasal bir zorunluluktur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 8 Kasım 2012 gün ve 28461 nolu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu, 1 Aralık 2012 tarihi itibariyle uygulamaya geçileceğinden, özellikle yolcu ve yük taşımalarında kullanılan araçların her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir. Kış lastiği kullanmanın önemi, karlı ve buzlu havalarda yol tutu-şunu sağlamlaştırmasıdır” dedi.


500 TL CEZA


Yol denetimlerinde yapılacak uygulamada ilgili araçlarda belirtilen kış lastiklerinin olmaması durumunda sürücülere 500 TL idari para cezası uygulanacağını da belirten Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Murat Tunçbilek, özellikle ticari araç sürücülerini uyararak, ileride cezai işleme maruz kalmamaları için konuya gereken hassasiyeti göstermelerini istedi.