ATA’m hoş geldin
21 Aralık 1919'da Mucur'a, 24 Aralık'ta Kırşehir'e, 25 Aralık'ta da Kaman'a gelişinin 93. yıldönümü
24/12/2013

Büyük Önder’i emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı ulusal başkaldırıda 93 yıl önce olduğu gibi coşku ve heyecanla karşılıyoruz
ATA’m hoş geldin
“Kırşehir gençlerinin, ülkemiz gençliğinin değerli bir örneği olduklarını kanıtlayarak ve doğru görüşlerle donangılı oldukları kanısı ile imzalarız.”
Mustafa Kemal, Hüseyin Rauf, Mazhar Müfit, Ahmet Rüstem, Hakkı Behiç
Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun yer yer işgal edilmesi ve İstanbul yönetiminin acze düşmesiyle Samsun'da yaktığı kurtuluş meşalesini Erzurum ve Sivas Kongreleri'yle sürdüren, halka şevk ve moral veren Ulu Önder Atatürk'ün Ankara'ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 21 Aralık 1919'da Mucur'a, 24 Aralık'ta Kırşehir'e, 25 Aralık'ta da Kaman'a gelişinin 93. yıldönümü kutlamaları sürüyor.
Büyük Önder Atatürk'ün halkla beraber bir ölüm kalım savaşına girdiği o günlerde Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Ankara'ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 24 Aralık 1919'da Kırşehir'e gelişinin 93. yıldönümü kutlama programı bugün saat 10.30'da Valilik ek hizmet binası önündeki Atatürk Anıtı'na Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı'nın çelenklerinin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayacak. Kale'den dokuz pare top atışının ardından da saat 11.15'te bu yıl Gazi Parkı'nda düzenlenecek programa geçilecek.
Ulu Önder Atatürk ve arkadaşlarının soğuk ve karlı bir kış günü bundan tam 93 yıl önce Kırşehir'e gelişinde çamur içinde, yağmur ve soğuk altında kendisini bekleyen yoksul halk ve çocukların kendisinden esirgemedikleri sevgilerine karşılık halka birkaç kelime etmek üzere Yenice Mahalle'de bir boş arsada bir kaya parçasının üzerine çıkarak, "Bu makûs talihi yeneceğiz. Çocukları daha fazla üşütmeyin" dediği yer olan Gazi Parkı'nda İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayacak törende Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Vali Özdemir Çakacak'ın konuşmalarını öğrencilerin şiirler okuması izleyecek.
Kutlamalar Büyük Önder Atatürk'ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri'ne yazdığı metin ile Atatürk'e Bağlılık Andı'nın okunması ve "Atatürk Koşusu Kros Yarışması"nda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından saat 14.00'de Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü'nce düzenlenecek "Atatürk ve Milli Mücadelede Kırşehir" konulu panelle devam edecek. "Atatürk ve Milli Mücadelede Kırşehir" panelinde Doç. Dr. Yaşar Özüçetin, Yrd. Doç. Dr. Bengül Bolat ve Okutman Mahmut Seyfeli konuşma yapacak.
Aynı gün akşam saat 17.00'de de Belediye Başkanlığı'nca Türk Büyükleri Parkı'nda başlayacak fener alayı gerçekleştirilecek.
Büyük Önder Atatürk'ün 21 Aralık 1919'da Mucur'a gelişinin 93. yıldönümü kutlamaları ise geçtiğimiz Cuma günü Mucur İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen Atatürk Koşusu ile başladı.
Mucur'daki etkinlikler Cumartesi günü de saat 10.30'da Mucur Hükümet Konağı önündeki çelenk sunma töreni ile devam etti. Aynı gün Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen programda İstiklal Marşı'nın okunmasını protokol konuşmaları izledi. Sinevizyon gösterisi ve öğrencilerin hazırladığı şiir dinletisi bölümünün ardından Atatürk'ün sevdiği türkülerin seslendirildiği program, Atatürk Koşusu'nda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye Üyeleri'nin Mucur, Kırşehir ve Kaman'ı onurlandırışlarının 93. yıldönümü etkinlikleri yarın da Kaman'da düzenlenecek programla devam edecek.
Mustafa Kemal'in Heyet-i Temsiliye ile 25 Aralık 1919'da Kaman'a gelişinin yıldönümü yarın saat 10.00'da Prens Mikasa Caddesi'nde yapılacak Atatürk'ü Anma Kros Yarışması'nın ardından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek törenle kutlanacak. Tören saat 10.30'da şanlı Türk bayrağının meydana getirilmesi ile başlayacak. Çelenk sunma törenini Kaman Kültür Merkezi'nde saat 11.00'de başlayacak program izleyecek. Program İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından protokol konuşmalarıyla sürecek. Sinevizyon gösterisini şiir ve türkülerin izleyeceği kutlama ödül töreni ile tamamlanacak.


+++++++++++++++++