Bahçeci’den 24 Aralık mesajı
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesinde Heyet-i Temsiliye ile birlikte 24 Aralık 1919'da Kırşehir'e gelişi
24/12/2013

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, milli mücadelenin başkomutanı, büyük devlet adamı, devletimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk ve arkadaşlarının Kırşehir'e gelişinin 93. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesinde Heyet-i Temsiliye ile birlikte 24 Aralık 1919'da Kırşehir'e gelişi ile ilgili yayınladığı mesajda, Ulu Önder Atatürk'ü sevgi, saygı ve minnetle andıklarını belir-ten Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şunları kaydetti:
"Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Aralık 1919'da Kırşehir'e gelişinin 93. yılını kutuluyoruz. Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun yer yer işgal edilmesi ve İstanbul yönetiminin bu işgaller karşısında kayıtsız kalması karşısında; Erzurum ve Sivas Kongreleri’yle alınan kararlar neticesinde halkın moralini yüksek tutmak amacıyla yaptığı ziyaretlerden biri de Kırşehir'e olmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü 24 Aralık günü Kırşehirliler, Yenice Mahallesi Kılıççı Köprüsü’nde karşılayarak şimdiki Gazi Parkımızın önünde ve Kapıcı Camii civarında kurbanlar kestiler. Ardından hükümet binasına gidilerek şehrin genel durumu hakkında Ali Hikmet Bey tarafından bilgi verilmiştir. Daha sonra da Belediye ve Kale İdadi Okulu’na uğrayan Mustafa Kemal, oradan Gençlik Derneği’ne geçmiştir.
“Mustafa Kemal Atatürk burada Kırşehirlilere hitaben şöyle seslenmiştir; ‘Milli varlığımız, onun kudreti, başımıza gelen ve gelecek olan bütün felaketleri yok edecek kadar kuvvetli, güvendiricidir. Sevr Anlaşması ile haksız olarak yurdumuzu işgal edenlerden hakkımızı almak için uğraşacağız. Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde millet mümessilleri misakı milli esasları dâhilinde gayelerimizi tahakkuk ettirmek için gerekli kararları aldılar. Hiçbir şeyden yılmayacağız, yokluktan sıkılmayacağız. Büyük ve asil milletimizin varlığı, kudreti mutlaka istikbali ve istiklali kurtaracaktır. Terakki yolunda medeniyet kuracağız. Mensup olduğumuz milletin tarihi dünyanın tanıdığı en büyük varlıktır.”
Mesajında ayrıca Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri'ne yazdığı metinle Mustafa Kemal Atatürk'ün Kırşehirli gençleri onurlandırdığına dikkat çeken Bahçeci, "Biz de bu vesile ile Ulu Önder'i minnet, sevgi ve saygı ile anıyoruz" dedi.